V pogovoru, ki ga je organizirala Vodnikova domačija v sodelovanju z Inštitutom 8. marec, se je avtorica oglasila iz Amerike, kjer je trenutno dejavna kot štipendistka fundacije Baracka Obame. Knjiga Pisma tebi vabi bralce k drugačnemu premisleku o življenjskih, včasih samoumevnih stvareh, kot so pogum, strah, dvom, največje laži odraslih, veselje, sreča. Pa tudi o krivicah, socialni državi in enakopravnosti v družbi, nakupovanju in prijateljstvu. »Z urednico Urško Kaloper sva se pogovarjali, da bi nujno potrebovali knjigo, ki bi na drugačen, zelo življenjski način govorila med drugim o uporu, družabnih omrežjih, stereotipih, lepotnih idealih. Torej knjigo brez nekih tipičnih odgovorov, ki bi bralca spravila v še večjo stisko. Glavni namen je, da Pisma tebi primeš v roke takrat, ko si v stiski ali ko potrebuješ zaveznika. Verjamem, da so knjige zaveznice, ki te peljejo nekam drugam,« je povedala Nika kovač.

Po Pogumnih puncah so Pisma tebi namenoma napisana v obliki kratkih pisem, ker ta po avtoričinem mnenju ustvarjajo skupnost in naslovnika neposredno nagovarjajo. Med epidemijo je Kovačeva ustvarila delo, ki je zanjo zelo iskreno. Nekatera poglavja se dotikajo tem, ki so precej osebne, kot je denimo ta o sladkorni bolezni, s katero živi tudi sama. »Urednica je vztrajala, da izhajam iz sebe, da se ne skrivam samo za podatki, teorijami ali zgodbami drugih. Če mi je zelo lahko na splošno govoriti o družbi, skupaj z inštitutom opozarjati na nepravilnosti, je bil prav ta govor o sebi, lastnih osebnih zgodbah, nekaj najtežjega. Na koncu sem hotela nekaj poglavij vreči ven, recimo poglavje o sladkorni bolezni, ker mi je bilo težko, da bi bilo to objavljeno, ampak osebno je politično. Takšne teme je vedno treba odpirati, zato sem vesela in hvaležna, da je knjiga takšna, kakršna je.«

Najboljši bralci so šolarji

Ideje za pisma so prišla spontano, med obiski osnovnih šol. Kovačeva upa, da bo lahko po vrnitvi v Sloveniji ponovno obiskovala šolarje in jim predstavila svojo knjigo, saj so po njenih izkušnjah ravno oni najboljši bralci. Takoj ti namreč povedo, če je knjiga zanič. A Pisma tebi niso namenjena le mladim, temveč vsem generacijam: »Širiti upanje v tem grozljivem času napadov, ko se zdi vse temno, je ena od nalog, ki jo ima vsak od nas in jo ima tudi ta knjiga,« je razložila Kovačeva.

V zadnjih dneh je skupaj z Inštitutom 8. marec zaradi nekih drugih pisem deležna napadov in pritiskov s strani medijev in posameznikov, ki so blizu predsedniku vlade Janezu Janši. Ker za njegov nedavni pisemski poziv k cepljenju vsem polnoletnim državljanom v inštitutu ne poznajo pravne podlage, so se z vprašanji obrnili na informacijsko pooblaščenko. Sledil je pogrom osebnih žaljivk in diskreditacij. »Vse to so pritiski oblasti, ki služijo utišanju. Vsi ti pritiski imajo konkretne posledice za osebna življenja ljudi. Ne bom nam pomagalo pomilovanje. Pomagalo nam bo, da ostajamo skupnost,« je Nika Kovač zapisala na družbenih omrežjih. Dodala je, da so naslednji referendum volitve, nato pa zaključila v svojem slogu: »Fajtamo dalje.«