V bolnišnicah zdravijo pet bolnikov manj kot dan prej, v enotah intenzivne terapije pa enega bolnika manj. Najmlajši covidni bolnik na navadnih oddelkih je star 18 let, v enotah intenzivne terapije pa 28 let, je objavila vlada.

Število okužb je bila za 92 nižje kot prejšnjo nedeljo, ko jih je bilo 677. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 1209, kar je 13 manj kot dan prej, 14-dnevno povprečje števila potrjenih primerov okužbe z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev pa znaša 865 oziroma devet manj kot dan prej, je danes sporočil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). V državi je trenutno aktivnih 18.244 okužb ali 187 manj kot dan prej.

V Sloveniji je po podatkih vlade z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 1.242.137 oseb, kar predstavlja 59 odstotkov prebivalstva Slovenije. Med starejšimi od 18 let jih je z enim odmerkom cepljenih 69 odstotkov, med starejšimi od 50 let pa 79 odstotkov.

Z vsemi odmerki je cepljenih 1.179.177 ljudi ali 56 odstotkov celotne populacije. Med starejšimi od 18 let je takšnih 66 odstotkov, med starejšimi od 50 let pa 76 odstotkov. Z dodatnim odmerkom je cepljenih 384.516 ljudi.

Malo interesa za prvo nočno cepljenje

V določenih zdravstvenih ustanovah je minulo noč, med 20. uro zvečer in 8. uro zjutraj, potekala prva nočna akcija cepljenja v okviru nacionalne kampanje Dnevi cepljenja. Ljudje so ponoči večinoma prihajali po tretje oziroma poživitvene odmerke cepiva, prve odmerke je prejelo zgolj nekaj oseb, so sporočili iz več zdravstvenih ustanov po državi.

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana se je ponoči proti covidu-19 cepilo 60 oseb, od tega dva s prvim odmerkom cepiva, velika večina ostalih pa s poživitvenim odmerkom. Cepljenje pri njih čez dan poteka na cepilnem mestu ob urgentnem centru, ponoči pa na urgenci infekcijske klinike na Bohoričevi ulici. Ponoči cepijo le polnoletne osebe. V UKC Maribor so minulo noč cepili 107 oseb, od tega pet s prvim odmerkom, 18 z drugim in 84 s tretjim odmerkom cepiva.

V Splošni bolnišnici Brežice so ponoči cepili pet oseb. Od cepljenih sta dve osebi prejeli drugi odmerek cepiva, tri osebe pa tretji odmerek. V ZD Novo mesto pa so v nedeljo cepili 248 oseb, od tega deset s prvim odmerkom, ostale pa s poživitvenim odmerkom, pri čemer so bili vsi cepljeni že preko dneva. Tudi na Kliniki Golnik minulo noč niso cepili nikogar, prav tako ne v nedeljo čez dan. So pa danes dopoldne doslej cepili dve osebi z drugim odmerkom in tri s tretjim odmerkom cepiva.

Do četrtka bo 62 cepilnih centrov po državi delalo s podaljšanim delovnim časom od 8. do 20. ure, v vsaki statistični enoti pa na eni lokaciji poteka nočno cepljenje, in sicer od 20. ure zvečer do 8. ure zjutraj. Poleg omenjenih vlogo nočnih cepilnih centrov opravljajo tudi goriška, izolska in celjska splošna bolnišnica ter zdravstveni domovi Sežana, Postojna, Slovenj Gradec, Murska Sobota in Maribor. V zasavski regiji bodo cepili vsako noč na drugi lokaciji.

Ob tem bo okrepljena prisotnost mobilnih enot na terenu, pri organizaciji, ponekod pa tudi pri prevozu občanov do cepilnih mest, bodo pomagali v vrstah Civilne zaščite in Rdečega križa Slovenije.

V prejšnjem tednu na mejnih prehodih 140 napotitev v karanteno

Tomaž Pečjak, višji policijski svetnik na Generalni policijski upravi, je na današnji novinarski konferenci povedal, da so policisti od 11. do 17. decembra glede izvajanja določb vladnih odlokov opravili nadzore na 10.081 krajih. Pri tem so policisti izrekli 78 opozoril po zakonu o nalogah in pooblastilih policije in izdali 15 plačilnih nalogov.

Na mejnih prehodih so od 6. do 13. decembra obravnavali tri primere ponarejenih covidnih potrdil o cepljenju oziromu testiranju, v notranjosti države pa pet. Od sobote, 11. decembra, do petka, 17. decembra je bilo na državnih mejah izdanih tudi 140 izjav o napotitvi v karanteno na domu, kar je šest odstotkov manj kot teden prej, je pojasnil Pečjak. Od tega je bilo vročenih 131 izjav o napotitvi v karanteno na domu za polnoletne in 9 za mladoletne osebe.

Največ napotitev v karanteno je bilo izrečenih za osebe, ki so pripotovale iz Bosne in Hercegovine (77), Hrvaške (31), Srbije (15) in Kosova (11). Policisti so na mejnih prehodih zavrnili vstop v državo 17 osebam (22,7 odstotka manj kot teden prej), ki niso izpolnjevale pogojev za vstop ali tranzit čez državo.

V Avstriji od danes v veljavi strožji režim vstopa v državo

Pečjak je tistim, ki konec meseca načrtujejo potovanja, svetoval, da se predhodno informirajo o trenutnih pogojih vstopa v državo, v katero potujejo. »Ravno v teh časih številne države spreminjajo pogoje zaradi širjenja nove različice virusa omikron,« je izpostavil.

Kot je pojasnil, so avstrijski varnostni organi prav danes začeli pri potnikih, ki vstopajo v Avstrijo, preverjati nove pogoje za vstop, zato pričakujejo daljše kolone na avstrijsko-slovenski meji. Brez obvezne karantene lahko vstopijo v Avstrijo le cepljeni proti covidu-19 ali preboleli, ki bodo ob tem morali predložiti še negativen test PCR, ki ni starejši od 72 ur, ali potrdilo o prejemu poživitvenega odmerka, je pojasnil Pečjak. Testa PCR ne potrebujejo le tisti, ki so dobili poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19.

Test PCR morajo, kot izhaja iz spletne strani www.austria.info, predložiti tudi tisti, ki so bili cepljeni z dvema odmerkoma, oziroma tisti, ki so covid preboleli ter so bili enkrat cepljeni. Če ga nimajo, morajo v samoizolacijo, ki jo lahko prekinejo takoj, ko predložijo negativni izvid testa PCR. Kot prebolevniki se štejejo tisti, ki so covid preboleli v zadnjih 180 dneh, morajo pa predložiti dokaz o tem.

Za tiste, ki niso cepljeni oziroma bolezni niso preboleli, je ob prečkanju meje obvezna takojšnja desetdnevna karantena, ki jo je mogoče predčasno prekiniti po petih dneh z negativnim testom. Zanje je obvezna tudi registracija na spletnem portalu.

Izjema od zgornjih pravil velja za nosečnice in osebe, za katere cepljenje iz zdravstvenih razlogov ni priporočeno in imajo o tem posebno zdravniško potrdilo. Izjema so tudi dnevni migranti, za katere še naprej velja pravilo PCT. Veljavni so tako testi PCR kot hitri antigenski testi, ki pa ne smejo biti starejši od 24 ur, poroča časnik Kronen Zeitung na svoji spletni strani.

Posebna pravila veljajo za otroke. Mlajši od 12 let morajo potovati v spremstvu odrasle osebe, ki izpolnjuje vse zahtevane pogoje, sicer morajo, tako kot njihov odrasli sopotnik, v karanteno oziroma samoizolacijo ter se elektronsko registrirati. Ostali šoloobvezni otroci pa lahko v državo vstopijo s covidnim potrdilom, ki ga pridobijo na šoli, ali s podobnim dokazilom o negativnem testiranju na okužbo z novim koronavirusom. Nova pravila prav tako ne zadevajo potnikov v tranzitnem prometu. Policiji pri nadzoru meje pomagajo vojska in zdravstveni delavci, načrtujejo, da ga bodo danes še okrepili.

V Italijo le z ne več kot 48 ur starim negativnim PCR-testom

Pogoji so se s 16. decembrom spremenili tudi v Italiji. Potniki iz Slovenije in iz večine Evropskih držav lahko v Italijo vstopijo brez da bi morali v karanteno ob hkratnem izpolnjevanju treh pogojev. Prvi je izpolnjena digitalna registracija DPLF (digital passanger locator form) in jo je potrebno pokazati ob kontroli v elektronski ali tiskani obliki. Drugi je eno od zelenih potrdil za covid-19, ki ga izda pristojni zdravstveni ali ustrezni državni organi in potrjuje, da je bilo zaključeno cepljenje opravljeno vsaj 14 dni pred vstopom v Italijo ali da je potnik prebolel covid-19, potrdilo o prebolelosti pa velja 180 dni od datuma prvega pozitivnega izvida. Hkrati morajo potniki imeti opravljen negativen PCR-test, ki ne sme biti starejši od 48 ur, to velja za vse potnike starejše od 6 let.

Otroci od dopolnjenega 6. leta morajo imeti opravljen negativni test na covid-19. Otrokom med 6. in 12. letom, ki vstopajo v spremstvu osebe, ki izpolnjuje vse pogoje, ni treba v samoizolacijo. Kdor pogoja PC ne izpolnjuje, mora v Italiji opraviti PCR ali hitri antigenski test, oditi v samoizolacijo na naslovu, ki so ga navedli v DPLF formularju in po koncu samoizolacije opraviti hitri ali PCR-test v Italiji.

Vse izjeme, ki so doslej veljale za državljane Slovenije in so se nanašale na čezmejne delavce, šolarje, ali osebe, ki vstopajo dnevno v Italijo (gre za dnevne migrante, ki vstopajo v Italijo iz stalnega ali začasnega bivališča oddaljenega ne več kot 60 km) ostanejo nespremenjene.

Na smučiščih brez večjih kršitev pri spoštovanju ukrepov

Na današnji novinarski konferenci je sodelovala tudi glavna inšpektorica inšpektorata za infrastrukturo Patricije Furlan Fon. Kot je povedala so nadzorni organi v zadnjem tednu na smučiščih opravili skupno 26 nadzorov in v devetih primerih izrekli opozorilo. »V večini primerov je šlo za ugotovitev, da v vrsti pred blagajno ni bila zagotovljena predpisana medosebna razdalja 1,5 metra. V vseh navedenih primerih je bila nepravilnost po opozorilu inšpektorjev odpravljena,« je izpostavila.

Po njenih besedah je uporaba žičniških naprav in njim pripadajočih smučarskih prog dovoljena le osebam, ki upravljavcu žičniških naprav ob nakupu vozovnice ali na smučišču predložijo dokazilo o izpolnjevanju pogoja PCT in osebni dokument. Ob tem je pojasnila, da je na žičniških napravah za prevoz oseb v zaprtih kabinah in na odprtih žičniških napravah (sedežnice in vlečnice), kjer sta oba oziroma so vsi sedeži zasedeni, obvezna uporaba zaščitne maske; ta je lahko kirurška maska ali maska tipa FFP2. Pri čakanju v vrstah, kjer je zagotovljena predpisana varnostna razdalja 1,5 metra, pa maska ni obvezna.