Demokratska poslanka Cori Bush je petkovo noč prespala na stopnicah pred ameriškim kongresom. »Sem umazana, lepljiva, prepotena. Sem v istih oblačilih kot sinoči. Tako bo kmalu moralo živeti šest, sedem, enajst ali ne vem koliko milijonov Američanov, če česa ne ukrenemo,« je potem rekla v soboto na CNN, kamor je po poročanju te televizije prišla, ne da bi se preoblekla. Tokrat govor ni tekel o brezdomcih, pač pa o milijonih Američanov, ki za zdaj še imajo streho nad glavo, jo pa lahko kmalu izgubijo, ker kongres ni podaljšal moratorija za prisilne izselitve najemnikov, ki niso poravnali najemnine.

Moratorij je septembra lani še v času Donalda Trumpa sprejel Center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) in se pri tem skliceval na zakon iz leta 1944, ki omogoča ukrepe za preprečevanje širjenja pandemij. CDC je tako približno tretjini ameriških gospodinjstev, ki živijo v najemniškem domu (okoli 44,1 milijona jih je, po podatkih organizacije NMHC), omogočil, da tam ostanejo, tudi če niso sposobna poravnati najemnine, če dokažejo, da je tako zaradi izpada dohodkov zaradi epidemije covida-19. Moratorij so potem še trikrat podaljšali in ga nadgradili z državnim programom pomoči najemnikom in najemodajalcem. Slednji pa so moratorij skušali razveljaviti na sodiščih in deloma jim je uspelo: vrhovno sodišče je junija razveljavitev sicer zavrnilo, a odločilo, da CDC ali samo vlada nimata pristojnosti za podaljšanje ukrepa, ampak mora moratorij dobiti potrditev v kongresu. To se ni zgodilo in včeraj je moratorij potekel.

Marca je bilo zamudnikov 6,4 milijona

Ker kongres zdaj odhaja na dopust, je torej več milijonov Američanov v negotovosti in se lahko znajdejo na cesti kljub temu, da tudi v ZDA razsaja različica delta in da je CDC prvotni ukrep lani razglasil prav z namenom preprečevanja širjenja virusa. Po podatkih ministrstva za stanovanjsko politiko in urbani razvoj je konec marca s plačilom najemnine zamujalo 6,4 milijona gospodinjstev, pred mesecem dni pa je v raziskavi statističnega urada 3,6 milijona Američanov dejalo, da jim grozi deložacija.

Najemodajalci si v trenutnih razmerah sicer ne želijo deložacij, ampak plačilo najemnine, zato vlado pozivajo, naj najemnikom v težavah omogoči čimprejšnji dostop do zvezne pomoči v ta namen. Omenjeni moratorij sicer ni odpravil obveznosti plačil za nazaj, tako da ta najemnike čaka tako ali drugače, če se želijo izogniti grožnji prisilne izselitve.

Bela hiša je v četrtek sporočila, da bi rade volje podaljšala moratorij, a da ga glede na odločitev vrhovnega sodišča ne more, zato je to naloga kongresa, ki ga je prosila, naj ukrepa. Demokrati v kongresu so to poskušali prejšnji teden, zaenkrat neuspešno tudi v predstavniškem domu, kjer imajo večino. Kot je bilo razumeti njegovo predsednico Nancy Pelosi, za to krivi tudi Belo hišo, ker je svojo odločitev sporočila šele v četrtek. Vprašanje tudi je, ali oziroma kako bi zakon lahko spravili skozi senat, kjer bi potrebovali vsaj deset glasov republikancev. Mnogi v kongresu so sicer že lani nasprotovali takšnemu posegu CDC oziroma države na nepremičninski trg. Ob tem pa položaj ni enak povsod po Združenih državah, saj so nekatere zvezne države same sprejele zakonodajo, ki v času epidemije prepoveduje deložacijo. ba, agencije