Marsikdo iz določenih razlogov ne more montirati klime v svoj dom, zato bomo tokrat pregledali še ostale možnosti, ki so vam na voljo.

Kako se lahko znajdete, če ne morete montirati klime?

Ostaneta dve možnosti in sicer prenosna klimatska naprava ali ventilatorji. Najcenejša rešitev so namizni ventilatorji, če pa imate več prostora, lahko izberete stoječi ventilator. Sledi prenosna klima brez cevi in seveda prenosna klima s cevjo, ki je sicer moteča zaradi nujnega odpiranja oken.

Včasih obstajajo tehtni razlogi, zakaj ne morete namestiti klimatske naprave z zunanjo enoto. Naj bo to najemodajalec, ki ne dovoli posegov v nepremičnino, ali pa neustrezna razporeditev sten in oken, ki onemogoča smiselno pozicioniranje klime. Lahko se tudi pripravljate na selitev, ali pa izbirate prenosno klimo za na dopust, v prikolico ali počitniško hišico. Vsekakor razlog ni tako pomemben, kot prava rešitev. Za vas smo razčlenili nekaj možnosti v upanju, da najdete pravo zase.

Prenosna klima

Prenosna klima je super rešitev za vse zgoraj opisane težave, saj jo lahko premestite v drug prostor, ali celo na drugo lokacijo. Težava se pojavi pri teži, saj so nekatere težje od 30 kg in zato ponavadi ostanejo ves čas na istem mestu. Če najdete ustrezno mesto, s katerega ohladi celoten prostor, potem ne bo večjih težav. Nujno pa mora biti ta prostor dovolj blizu luknji, skozi katero boste speljali cev. Cev mora biti pravilno nameščena, torej dovolj visoko, da je čim bolj vodoravna. Če jo namestite navpično, lahko voda, ki jo odvaja, steče nazaj v ohišje in poškoduje klimatsko napravo. Smiselno je tudi, da je čim krajša, saj odvaja toplo vodo, ta pa v zrak nazaj oddaja toploto. Krajša, kot je pot, manj toplote bo oddala nazaj v zrak.

Če ste kupili prenosno klimo, ker ne smete nameščati notranjih ali zunanjih enot v nepremičnini, potem luknje v steno ne boste vrtali, torej je edina možnost, da napeljete cev skozi okno. Pri tem pa se pojavi še dodaten problem - ko odprete okno, v prostor hkrati vstopa topel zrak in tako sproti, ko prostor hladite, tega tudi ogrevate, pri čemer se pojavlja izguba energije in zato traja dlje časa, da dosežete želeno temperaturo. To težavo lahko rešite s tesnilom za okno, ki ustavi dovod toplega zunanjega zraka v prostor, ne prepušča pa niti dežja in mrčesa.

Prenosna klima je sicer manj učinkovita od stenske in tudi glasnejša, kar pa ni nerešljiva težava. Velika prednost je nočni način, ki deluje tišje in ga lahko uporabljate tudi podnevi, s tem pa se izognete hrupu. Proti standardnim klimam, montiranim na steno, pa prenosne klime izgubijo še eno točko – nimajo funkcije ogrevanja in so tako samo sezonski pomočnik, v prehodnih, hladnejših obdobjih pa se morate znajti drugače.

Vseeno pa imajo kar nekaj prednosti, prva se pojavi že pri ceni, najugodnejše so na voljo že za manj kot 300€. Razlikujejo se glede hladilne moči in porabe energije. Hladilna moč je pomembna v povezavi z velikostjo prostora, ki ga boste hladili. Če so to posamezni, manjši prostori, lahko kupite manj zmogljivo, kar se bo poznalo tudi pri porabi in jo prestavljate iz prostora v prostor. Če kupite močnejšo, pa bo lahko hladila večje prostore ali več prostorov hkrati, če med njimi zrak neovirano prehaja. Če prostore ločujejo le vrata, bo trajalo dlje, da se ohladi tudi sosednji prostor, zato je klimo boljše premakniti, saj tako hitreje dosežete nižje temperature v obeh prostorih. Nekatere med njimi uravnavajo tudi vlago v zraku, saj težava z vročino ni toliko v temperaturi, kot v vlagi. Sodobnejša prenosna klimatska naprava ima tudi LCD ekran, na katerem lahko spremljate temperaturo in vlago, pogosto pa tudi nastavljate vrsto dodatnih opcij, ki jih ponuja. Med temi so tudi samodejen nadzor temperature zraka, samodejna ponovna vklopitev, če zmanjka elektrike, več hitrosti delovanja in nastavitev usmerjanja zraka. Skratka, prenosna klima je super naprava, ki bo delo zagotovo dobro opravila.

Prenosna klima brez cevi

Prenosna klima brez cevi je na prvi pogled podobna tisti s cevjo, v resnici pa je med njima kar nekaj razlik. Znebili ste se cevi, ki velja za nadležno, torej lahko prosto nameščate klimo kjerkoli v stanovanju in s tem ohranite zaprta okna. Ste pa s tem izgubili na drugih področjih, saj prenosne klime brez cevi ne uporabljajo hladilnega postopka za hlajenje zraka, nimajo kompresorja in hladilnega plina, torej je njihov princip delovanja popolnoma drugačen. V njih se skriva princip delovanja ventilatorja, torej le premešajo zrak in ga s tem ohladijo za nekje med 2 do 5°C. Ker med tem ne ustvarjajo vročega zraka, ga ne rabite preusmerjati ven, kar je razlog, zakaj ne potrebuje cevi. Za hlajenje potrebuje hladno vodo, ki jo morate dodajati približno vsakih 6 ur, kar pomeni nekaj več dela. Nikar pa naj vas ne odvrne princip delovanja ventilatorja, saj je vseeno tišja.

Ventilatorji

Ventilatorji so najenostavnejša rešitev. Njihova pozitivna lastnost je, da zasedejo zelo malo prostora, še posebej namizni ventilatorji. Brez težav jih prenašate iz sobe v sobo in ohladite prostor, v katerem se nahajate. Seveda je pihanje ventilatorja moteče, ampak vedno ga lahko obrnete stran od sebe, saj bo občutek vseeno takšen, kot da je temperatura zraka v prostoru vsaj nekoliko nižja.

Izberete lahko tudi stoječi ventilator, ki med sedenjem ne piha v vas, pa tudi topel zrak se po fizikalnih zakonih dviga in ga je zato smiselno ohlajati čim višje. Ventilatorji so lahko tudi okras doma, saj s svojim dizajnom zagotavljajo dekorativni pridih združen s funkcionalnostjo.

Ventilatorji niso nujno namenjeni samo hlajenju, saj imajo lahko še vrsto drugih funkcij: čistijo zrak s HEPA čistilci z aktivnim ogljem, očistijo zrak alergenov in majhnih delcev, vlažijo zrak, nekateri pa celo prijetno hladijo z meglico.

V neznosni vročini je dobra vsaka rešitev, ki za nekaj stopinj ohladi dom. Najboljša izbira je vsekakor klima z zunanjo enoto, montirana na steno. Kadar ta ne pride v poštev, pa vas bo v hudi vročini ohladila prav vsaka druga različica, pomembno je le, da si vsaj malo olajšate vroče dni.