Francija deluje podobno kot v Rusiji leta 2018

Nemčija že šest tekem zapored ni uspela premagati Francije, saj je doživela že četrti poraz ob dveh remijih. Nemčija je tekmo začela s tremi branilci v zadnji vrsti, Francija pa s sanjskim napadalnim trojčkom Mbappe, Benzema, in Griezmann, ki se je izkazal tudi v obrambnih nalogah, Obe reprezentanci sta v derbi skupine v Muenchnu vstopili previdno. Nemčija bila malo bolj odločna in v uvodu je prvi zapretil Hummels, francoski odgovor je bil v 16. minuti poskus Pogbaja po kotu, a je žogo z glavo poslal čez gol. V naslednji minuti so gledalci videli prvo veliko priložnost, a je strel Mbappeja s 15 metrov Neuer odbil v kot. Francija je povedla v 20. minuti, ko je Hernandez z leve strani poslal oster predložek v kazenski prostor, nemški branilec Hummels, ki se je vrnil v reprezentanco, pa je žogo nespretno siloviti zabil pod prečko v lastno mrežo. Čeprav je bila to šele 12. tekma na prvenstvu, je bil to že tretji avtogol, saj sta pred tem svoji mreži zatresla Turek Demirel in Poljak Szczesny. Po prejetem zadetku je Nemčija dvignila ritem, imela večjo posest žoge, vendar ni bila posebej kreativna pred golom Lolorisa., saj je bila Francija trdna v obrambi. Nemci so dvakrat poskušali iz prostega strela, strel Gundogana pa je zletel mimo gola.

Francija je v drugi polčas krenila malo bolj ofenzivno in vezist Rabiot je po prodoru v 52. minuti zadel vratnico, ob tem pa je bil sebičen, saj je v prazen prostor vtekela tudi Griezmann. Nato so vajeti prevzeli Nemci, a je bil Gnabry nenatančen ali pa je ob globinskih žogah dobro posredoval Lloris. Nemčija je bil ob veliki posesti žoge jalava v napadu, medtem ko so Francozi pretili iz protinapadov. Atraktivna zadetka razigranega Mbappeja, ki je s svojimi vragolijami obeležil derbi gigantov, in Benzemaja sta bila razveljavljena zaradi nedovoljenega položaja. Francozi pa so neuspešno zahtevali še enajstmetrovko, ko je Hummels z drsečim startom podrl Mbappeja. Zmage Francije je zaslužena, saj je bila izjemno trdna v obrambi in je delovala podobno kot leta 2018 v Rusiji, ko je s podobnim pristopom osvojila naslov svetovnega prvaka.

Cristiano Ronaldo v lov za Irancem Alijem Daeijem

Uvodna tekma v skupini smrti v Budimpešti med Madžarsko in Portugalsko je bila posebna že po tem, da je bil stadion Puskas Arena nabito poln z več kot 60.000 gledalci, saj so Madžari dali v prodajo maksimalno število vstopnic, kar ni dovoljeno v ostalih 10 mestih gostiteljih prvenstva. Portugalski zvezdnik Cristiano Ronaldo je začel lov za rekordi. Na 176 tekmi za Portugalsko je postavil kar tri. Postal je prvi igralec, ki je nastopil na petih evropskih prvenstvih in tudi dosegel zadetek na vsakem izmed njih. Z dvema goloma je postal tudi najboljši strelec v zgodovini evropskih prvenstev z enajstimi goli na petih prvenstvih, na drugem mestu pa je zdaj Francoz Michael Platini z devetimi zadetki, ki pa je vse dosegel na enem prvenstvu. Zdaj Ronaldo potrebuje še tri zadetke, da bo izenačil rekord 109 golov na mednarodnih tekmah, ki ga ima v lasti Iranec Ali Daie.

Na igrišču so bili Portugalci veliko boljši, imeli posest žoge in prevladovali, a so zapravili nekaj velikih priložnosti. Madžari so se na krilih podpore s tribun z ostro in agresivno igro na meji prekrška ter disciplinirano igro dobro branili. V prvem polčasu je bil zvezdnik Liverpoola Jota trikrat v položaju, da bi dosegel zadetek, vendar mu je veselje dvakrat z odločnim posredovanjem preprečil soigralec Kevina Kampla v Leipzigu Peter Gulacsi, enkrat pa je streljal čez gol. V 43. minuti je Ronaldo zapravil priložnost prvega polčasa, ko je s petih metrov streljal čez gol. Madžari so v prvem polčasu le enkrat streljali na gol, a vratar Patricio ni imel težave po strelu kapetana Sallaija z glavo.

V drugem polčasu se je tekma razživela. Začelo se je z dobrim skokom Pepeja, a je njegov strel z glavo ubranil madžarski vratar. Nato so bolj pogumno zaigrali tudi Madžari, a je oba strela Sallaija ustavil Patricio. Ko je bil v 63. minuti dobro postavljen Gulacsi ob strelu Fernandesa z 20 metrov, so Portugalci začeli postajati vse bolj nervozni. Finiš tekme je bil spektakularen in dramatičen. V 80. minuti so Madžari dosegli gol, a je bil strelec Schon v nedovoljenem položaju in veselje na tribunah je trajalo kratko. Portugalska je gol odrešitve dočakala v 84. minuti, potem ko je mrežo stresel branilec Borussie Dortmund Guerreiro, potem ko se je žoga dvakrat odbila od domačih igralcev. Za konec je dva gola dosegel še Ronaldo, najprej iz enajstmetrovke in nato še po lepi kombinaciji s soigralci. Zmaga Portugalske je višja, kot je bila kakovost predstave, a povsem zaslužena, saj je prevladovala v posesti žoge (65:35 odstotkov), strelih na gol (11:5) in številu podaj (690:313). Madžari so doživeli prvi poraz po enajstih tekmah neporaženosti.

»Pomembna je zmaga. Težka tekma proti tekmecu, ki se je zelo dobro branil, vendar smo dosegli tri gole. Zelo sem hvaležen ekipi, ki mu je pomagala doseči dva zadetka in me naredila za zvezdo tekme,« je povedal Cristiano Ronaldo.