Guy Verhofstadt je na twitterju komentiral reakcijo slovenskega premierja na članek v časniku Kleine Zeitung. Janez Janša je v odzivu na avstrijski medij pripel grafiko priredbe reka »laž, ki se večkrat ponovi, postane resnica«, ki se je nato v različici slovenskega predsednika vlade glasila »laž, ki se večkrat ponovi, postane novinarstvo«. Na to posredno obtožbo o laganju se je nato nekdanji belgijski premier odzval z besedami: »Napad Janeza Janše na svobodne medije se nadaljuje. Ali bosta Evropska komisija in Svet EU ukrepala, preden bo Slovenija prevzela predsedovanje EU in postala tretja protidemokratska ovira po Poljski in Madžarski?«

Premier Janša je v odgovoru evropskemu poslancu pri Renew Europe v značilnem slogu vračanja v preteklost zažugal: »Pomirite se, Guy Verhofstadt, niste več vodja kolonialne sile. In tudi Slovenija ni Kongo.« To, da je slovenski premier belgijskemu politiku navrgel odgovornost za belgijsko kolonialno preteklost, je podobno, kot bi na primer nemški kanclerki Angeli Merkel v repliki oponesel z nemško polpreteklo zgodovino. Takšne izmenjave mnenj ne sodijo k spoštljivemu političnemu dialogu, prav tako pa pred slovenskim predsedovanjem Svetu EU ne bodo pomirile pomislekov evropskih politikov in mnenjskih vodij.

Verhofstadta žaljiv tvit sicer ni preslepil, na Janševo provokacijo pa je vendarle odgovoril s klicajem: »Potem pa prenehajte Slovenijo obravnavati, kot da je vaša kraljevina (op. p. crown domain). Pravice, svoboščine in vrednote so zapisane v pogodbah EU in vaša država je podpisnica. Slovenci jih podpirajo in služijo njihovim interesom, ne vašim osebnim. Pustite novinarje pri miru in pika!« Janša je političnemu veteranu na to odvrnil še: »Slovenci odločajo o svojih zadevah, ne Guy Verhofstadt, ki si arogantno domišlja, da je predstavnik evropskih vrednot. Ne bodite pokroviteljski, raje se osredotočite na slabe domače politične rezultate. Najprej si morate prislužiti podporo lastnih volilcev, šele nato pridigajte drugim.«