Prepiri o komunistih in domobrancih so žalostna stalnica slovenske politike. Simplistično ločevanje, ki ne upošteva siceršnje programske usmerjenosti posameznih strank, odmeva tudi v vsakdanjih gostilniških prepirih ali njihovih ekvivalentih na spletu. Neredko lahko zasledimo tudi mešanje ravni, ko se najvišji slovenski politiki, ki sicer poskušajo gojiti videz uglednosti, ujamejo v najbolj vulgarne prepire o »levih« in »desnih«, »rdečih« in »črnih«, »partizanih« in »domobrancih« na družbenih omrežjih kot je twitter.

Čeprav zaradi prežetosti slovenskega političnega prostora z ločnico kolaboracionizma in rdeče zvezde, ki se jo avtomatično enači kot ločitev na desnico in levico, ne glede na dejanske politične usmerjenosti programov političnih strank, tovrstni argumenti pogosto ne delujejo iracionalno. Neverjetnost takšnega preprostega deljenja na levico in desnico pa priplava na površje vsakič, ko v slovenski diskurz o politiki »zaluta« tretji opazovalec, ki ni vajen omenjene razprave. Tokrat je nemoč svojega argumenta »ad comunismus« doživel predsednik SDS Janez Janša, ki se je odločil predsednika evropske stranke liberalcev (ALDE) Guya Verhofstadta poučiti, kaj je kriterij liberalizma in kdo niso liberalci v Sloveniji.

Žalostna izmenjava se je pričela, ko je v sklopu predvolilne kampanje za EU volitve slovenske stranke, ki so članice ALDE, obiskal predsednik evropskih liberalcev Guy Verhofstadt, ki kandidira tudi za predsednika Evropske komisije. Med obiskom se je fotografiral s premierko Alenko Bratušek in slovenskim komisarjem v Evropski komisiji Janezom Potočnikom, fotografijo pa je Verhofstadt nato objavil tudi na twitterju in pripisal: »Slika pove 1000 besed! Dobri pogovori z liberalnimi prijatelji v #Ljubljani. @AlenkaBratusek @JanezPotocnikEU EP2014.«

Kmalu je sledil odgovor Janeza Janše, ki je Verhostadta vprašal: »Kje so liberalci?« Zgodba bi se sicer lahko končala tam, a se je v pogovor nato vključil Verhofstadtov svetovalec, Litvanec Renaldas Vaisbrodas, ki očitno dobro pozna Janeza Janšo. Odgovoril mu je, da so liberalci na fotografiji, a da se zdi, da sta SDS in nekdanji premier že izpadla iz okvirja, s čimer je aludiral na padec njegove vlade. Vendar Janša ni odnehal. Evropskega liberalca je želel poučiti o resničnih barvah njegovih političnih zaveznikov s pomočjo Youtube posnetka lanskega koncerta tržaškega partizanskega pevskega zbora Pinko Tomažič v Stožicah. Janša namreč ni mogel verjeti, da je nekdo, ki lahko poje Bandiero roso hkrati liberalec. Ker Renaldas ni del slovenske politične scene, s tem seveda ni imel težav. »Z vsem spoštovanjem, gospod. Ni mogoče, da trdite, da je vaš edini argument pesem?«

Janša Litvanca v nadaljevanju z veseljem pouči, da je argumentov mnogo in da si je treba zgolj ogledati priloženi dokumentarni film, ki izrisuje hobotnico slovenskega komunizma in kako so na vodilnih položajih danes in nekoč bili ljudje, ki so bili člani komunistične partije ali otroci članov. Ob zadnjem argumentu je Vaisbrodas obupal in »priznal« veljavnost Janševega prepričevanja, obljubil, da si bo dokumentarec ogledal in ga vprašal, če »Pokaži mi pot v Jajce?« ni pesem?