Predsednik RS Borut Pahor, častni pokrovitelj iniciative Inženirke in inženirji bomo!, je v nagovoru izpostavil pomen inženirjev, njihovega znanja, dela in dosežkov, s katerimi mlade navdihujejo za inženirske, tehniške in naravoslovne študije: »Tisto, kar odlikuje takšne posameznike, ki inovativnosti dajejo piko na i, sta njihov pogum in vztrajnost, da pri prvem porazu ne odnehajo. Znašli smo se v svetu, v katerem utegneta prav inženirska in naravoslovna znanost s svojimi inovacijami rešiti zelo zahtevna družboslovna vprašanja. Nobenih razlogov ni, da bi Slovenci zaostajali za drugimi narodi. Čeprav smo majhna država, lahko s svojo pametjo, inovativnostjo in vztrajnostjo, ne samo tekmujemo, ampak sodelujemo in zmagujemo v tem čudovitem projektu 21. stoletja.«

Inženirska iskra za inovativnost v družbi

Priznanja Inženirska iskra so letos podelili prvič. Z njimi želijo v iniciativi Inženirke in inženirji bomo!, ki povezuje že več kot 70 slovenskih organizacij in institucij, osvetliti in izkazati priznanje prebojnim, izvirnim praksam, projektom ali dogodkom, ki so v šolskem letu 2019/2020 pomembno prispevali k razvoju, veljavi in navduševanju za inženirski poklic in inovativnost v družbi. »Če pozitivnega ne osvetlimo, je občutek, da tega ni. Zato je pomembno poiskati, videti in se prikloniti dosežkom domišljije, inovativnim prebojem in sodelovanju v dobro skupnosti. V časih velikih družbenih, tehnoloških in ekonomskih sprememb družbene svetilnike vrednot še toliko bolj potrebujemo,« je podelitev komentirala mag. Edita Krajnović, soustanoviteljica iniciative Inženirke in inženirji bomo!.

Mladi odgovarjajo na družbene izzive

Letošnji nagrajeni dosežki so bili izbrani kot izjemni slovenski projekti, ki so imeli ali imajo potencial širokega odmeva in dosega med mladimi, s čimer zasledujejo vizijo iniciative navduševanja za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost. Inovacije in inženirske rešitve mladih po novem bogatijo tudi nabor dosežkov v aplikaciji Slovenski kvIZUM, ki se je med učitelji uveljavila kot orodje za spodbujanje ustvarjalnosti in podjetnosti mladih. V imenu partnerjev iniciative Inženirke in inženirji bomo! je zbrane nagovoril tudi dekan Fakultete za elektrotehniko UL prof. dr. Gregor Dolinar: »Navajeni smo hitrega razvoja tehnologije, inženirji in inženirke ves čas iščejo in tudi najdejo odgovore na izzive. Tako v običajnih časih kot v kriznih razmerah, kot smo jih doživeli letos. Pri teh izzivih se nam ni treba zanašati na odgovore iz tujine, saj vemo, da imamo v Sloveniji ljudi, ki znajo poiskati odgovore na velike težave, ki jih pred nas postavlja čas. Pomembno je navduševanje mladih za inženirske poklice, ki bodo potem v sodelovanju s slovenskim gospodarstvom lahko prispevali k odgovorom na izzive naše družbe.«