Točno tri mesece po izjavi predsednika Donalda Trumpa, da bo število okuženih z novim koronavirusom s tedaj petnajstih oseb »v nekaj dneh padlo blizu ničle, torej smo delo opravili precej dobro«, se je število umrlih za novim koronavirusom v ZDA znašlo na pragu okroglega mejnika 100.000. Ali ga je včeraj že preseglo ali ne, je zgolj vprašanje evidenc – po Univerzi Johnsa Hopkinsa še ne, po Worldometru že. Analize ob tem kažejo, da se širjenje virusa v ZDA v povprečju ni ustavilo. V osemnajstih zveznih državah opažajo trend naraščanja števila okuženih, v desetih upad, v preostalih 22 je izravnan.

Zabava mimo vseh priporočil

Strokovnjaki so zato zaskrbljeno spremljali prizore velike gneče v več zveznih državah v ponedeljek, ko je bil v ZDA dan spomina na vojake, ki so umrli med služenjem. Ta dan velja za uradni začetek poletja, ko se odprejo plaže. Ljudje so večinoma sicer spoštovali omejitve, ki se odpravljajo različno od države do države. Toda iz Floride, Marylanda, Georgie in drugod so zakrožili posnetki ljudi, ki niso upoštevali zaukazane razdalje niti uporabe mask. Najbolj je odmeval posnetek množične zabave v nagnetenem bazenu pri Ozarškem jezeru v Misuriju, kjer še vedno velja ukrep ohranjanja razdalje meter in pol med ljudmi. Lokalne oblasti so obsodile »neodgovorno obnašanje«, epidemiologi pa pravijo, da bi vsi morali v štirinajstdnevno karanteno. Predstojnih oddelka za zdravstvo Randall Williams je dejal, da ima lahko tako ravnanje »dolgotrajne in tragične posledice«.

Ni pa bilo tako povsod. Newyorški Coney Island ta dan običajno vrvi od množic, željnih prvega kopanja, tokrat pa so bili okoli poldneva »edine stranke policisti, ki so hoteli kavo«, je za New York Post dejal lastnik ene od tamkajšnjih restavracij. Država New York sicer ostaja pri vrhu po številu smrtnih žrtev, ima jih skoraj 30.000. Sledijo New Jersey z nekaj več kot 11.000 umrlimi, pa Massachusetts, Pensilvanija in Michigan.

Trump hoče polno dvorano

Vendarle po ZDA na vse več koncih rahljajo ukrepe. Na parket newyorške borze so se po več kot dveh mesecih vrnili borzni posredniki, potem ko je borza od 23. marca prvič v zgodovini poslovala izključno elektronsko. Vrnila se je sicer samo kakšna četrtina od več kot 300 posrednikov, merijo jim temperaturo in prepovedo vstop vsakemu, ki uporablja javni prevoz. V Kaliforniji se spet odpirajo cerkveni objekti, a z omejitvijo na največ četrtino največje kapacitete.

Na takšne omejitve kapacitet pa ne pristaja Trump na konvenciji republikanske stranke, ki bo od 24. do 27. avgusta v mestu Charlotte v Severni Karolini. Trump, ki bo na konvenciji uradno spet postal predsedniški kandidat, je zagrozil s selitvijo dogodka drugam, če bodo veljale omejitve in dvorane Spectrum Centre ter drugih objektov ne bodo smeli popolnoma napolniti. Pritisk je usmeril proti demokratskemu guvernerju Severne Karoline Royu Cooperju, ki odloča o veljavnosti ukrepov in glede tega uživa visoko podporo prebivalcev.

Severna Karolina je sicer ena od volilno nepredvidljivih zveznih držav, ki se lahko nagne na stran kandidata ali republikancev ali demokratov. Slednji bodo imeli konvencijo v še eni takšni zvezni državi, Wisconsinu, kjer je leta 2016 tesno zmagal Trump. Sprva so jo načrtovali za julij, pa jo zaradi pandemije prestavili na čas od 17. do 20. avgusta z možnostjo, da jo izpeljejo po videopovezavi, če bi to zahtevale razmere.