Novi predsednik vlade Janez Janša je na svojem twitter profilu poobjavil prispevek RTV Slovenije s pripisom »Plačujemo vas za to, da v teh časih informirate, ne pa zavajate javnost. Očitno je vas preveč in ste predobro plačani.« S tem se nadaljuje nedopusten pritisk politike na medije in poseg v neodvisnost novinarjev. Odziv premierja na družbenem omrežju se nanaša na prispevek, v katerem predsednica Sindikata Mladi plus Tea Jarc kritizira odločitev nove vlade o lastnem zvišanju plač. »Mi smo popolnoma ogorčeni, da si katerakoli vlada v takih časih dovoli sebi povišati plače. Ko imamo ljudi, ki bodo utrpeli izjemen upad prihodka. Ko imamo popolnoma nenaslovljene skupine delavk in delavcev,« je med drugim dejala Jarc.

Generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc je za Radio Slovenija v odzivu poudaril, da javni servis ravno v teh časih izkazuje sposobnost natančnega in celovitega informiranja v vseh svojih programih. »RTV Slovenija ne laže, če objavlja novice in odmeve, ki komu niso všeč. To samo kaže, da smo sposobni prispevati svoj delež k demokratičnosti družbe. Brez tega ni demokracije. Če nam bo kadarkoli spodrsnilo in naše sporočilo ne bo resnično, ga bomo vedno na ustrezen način korigirali. Nismo v vojni in na cenzuro ne pristajamo. Zahtevamo tudi odgovore na relevantna vprašanja. Nihče nam nima pravice govoriti, kaj in kako naj objavljamo. Zagotovo bomo naredili vse za celovito in verodostojno informiranje,« je dejal Kadunc in dodal, da nobena študija do sedaj ni pokazala, da je zaposlenih preveč za obseg programov javnega servisa. »Povprečne plače v zadnjih petih letih so na RTVS bistveno manj zrasle kot v javnem sektorju nasploh,« je izpostavil. Zavrnil je tudi vsakršne pozive k neplačevanju RTV-prispevka, saj ga bomo na ta način izgubili.

DNS: Napadi na javni servis in medije so značilnosti nedemokratičnih in avtoritarnih režimov

Tudi v Društvu novinarjev Slovenije (DNS) izjavo predsednika vlade razumejo »kot grožnjo zaposlenim na RTV Slovenija pred morebitno izgubo zaposlitve ali drugimi represivnimi ukrepi, ki jih utegnejo doleteti, če ne bodo poročali tako, kot ustreza trenutni oblasti«. »Javni servis je steber obveščanja javnosti, še posebej v tem času, saj ima edini dovolj kadrovskih in drugih virov, da zdrži tudi dolgotrajne izredne razmere. Osnovna naloga novinarjev in medijev v demokratičnih družbah ni, da so lakaji oblasti, temveč, nasprotno, da jo kritično nadzirajo. Napadi na RTV zaradi kritičnega poročanja o ukrepih vlade so zato popolnoma nesprejemljivi, še zlasti, ko prihajajo od nosilcev izvršilne oblasti. Napadi na javni servis in medije so značilnosti nedemokratičnih in avtoritarnih režimov. V bojazni pred podobnimi nevarnimi praksami smo zato v DNS o dogajanju obvestili Evropsko zvezo novinarjev in Mednarodni inštitut za tisk.«

Nova vlada je sicer pred tem že odločila, da vse medijske hiše in novinarje izključi iz sodelovanja na vladnih novinarskih konferencah v času pandemije. Tudi takrat se je odzvalo Društvo novinarjev Slovenije: »Ostro protestiramo proti napovedani spremembi načina komuniciranja z mediji, ki predstavnikom medijev ne omogoča prisotnosti na izjavah vlade za javnost. Ocenjujemo, da gre kljub resnosti trenutne situacije za nesorazmeren in restriktiven ukrep. Popolni suspenz novinarjev je nevarna stvar. Zastavljanje vprašanj nosilcem oblasti je ključno za nadzor in demokracijo ter je osnovna naloga novinarjev. Vlada Republike Slovenije pozivamo, naj novinarjem omogoči prisotnost na izjavah za javnost vsaj na daljavo in tako zagotovi dostop do informacij v javnem interesu.«

Druge odmeve na vladno povišanje plač lahko preberete tukaj

O protestih novinarskih organizacij zoper izključevanje pa na tej povezavi

Vladno komuniciranje okužil strankarski virus: namesto informacij pritlehno politično obračunavanje