Kanclerka je poudarila, da se lahko razhajanja mnenj reši le s pogovorom. »Za prihodnost smo pripravljeni delati miroljubno in prijateljsko,« je dodala.

Tudi poljski premier Mateusz Morawiecki je poudaril enotnosti med državama in ni želel prilivati olja na ogenj glede nekaterih spornih tem, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Odnosi Varšave z Berlinom in Brusljem so se zaostrili, odkar je na vladi konservativna stranka Zakon in pravičnost (PiS). Poljska med drugim že dlje kritizira begunsko politiko Merklove in se upira sprejemu beguncev.

Poljska se umika iz dogovora ZN o migracijah

Morawiecki je danes še napovedal, da se bo Poljska zelo verjetno umaknila iz dogovora Združenih narodov o migracijah. »Smo mnenja, da imajo naša suverena načela prioriteto,« je dejal.

S tem bi se Poljska pridružila odklonilni drži ZDA, Madžarske, Avstralije in Avstrije glede migracij. Neobvezujoči dogovor bodo sicer podpisali decembra na srečanju ZN v Maroku.

Poljski premier je še poudaril, da v globaliziranemu svetu obstajajo skupni evropski interesi. Poljska in Nemčija sta se tako zaobljubili, da bosta okrepili vlogo EU na primer glede boja proti terorizmu in drže proti Kitajski. »Sem optimist, kar se tiče prihodnosti EU. Različna mnenja včasih nepotrebno zasenčijo skupne interese in vrednote,« je dejal Morawiecki.

Že pred udeležbo Merklove in večine njenih ministrov na 15. srečanju poljske in nemške vlade so v Berlinu poudarili pomen dobrih odnosov med državama. Poljska namreč ostaja pomembna partnerica Nemčije, še piše dpa.