Potem ko se je v Britaniji več tednov govorilo in pisalo o malo čem drugem kot o zastrupitvi Julije in Sergeja Skripala v po navadi zaspanem angleškem mestecu Salisbury, za kar je konservativna vlada Therese May brez konkretnih dokazov obtožila rusko državo, je zanimanje medijev zanju počasi usahnilo. Začasno se je prebudilo, ko se je Julija pred petimi tedni prebudila iz kome, in spet prejšnji teden, ko se je iz kome prebudil njen oče Sergej. In zdaj, ko je Julija prvič javno spregovorila. Natančneje, v izjavi za tiskovno agencijo Reuters je opisala svoje počutje in svoje načrte za prihodnost, o katerih je res govorila zelo na kratko.

Zdravljenje neprijetno, boleče in depresivno

»Po dvajsetih dneh kome sem se prebudila ob novici, da sva bila zastrupljena. Še vedno se težko sprijaznim s tem, da so naju napadli. Oba sva imela veliko srečo, da sva poskus umora preživela. Okrevanje je bilo počasno in zelo boleče. Dejstvo, da je bil uporabljen živčni strup, je šokantno. Ne želim opisovati podrobnosti, vendar je bilo zdravljenje neprijetno, boleče in depresivno,« je zelo brezčutno bolj brala kot pripovedovala Julija Skripal. Povedala je tudi, da trenutno ne razmišlja o prihodnosti, le očetu želi pomagati do polnega okrevanja, dolgoročno pa upa, da se bo lahko vrnila v domovino.

Julija Skripal, ki je živela v Moskvi, kjer naj bi imela fanta, ta pa je delal za varnostno službo, je 3. marca kot velikokrat prej dopotovala na obisk k očetu v Britanijo. Oče je prišel ponjo na letališče v London. Naslednjega dne so ju, potem ko sta v Salisburyju, kjer je oče živel, kosila v restavraciji in se ustavila na pijači v pubu, našli nezavestna na klopi bližnjega parka.

Na glavo obrnjen svet

Njen svet se je, je dejala Julija, zaradi vsiljenih uničujočih sprememb, ki so ji povsem spremenile življenje, obrnil na glavo. Izjavo so posneli na skrivni lokaciji v Londonu, kjer je pod policijskim varstvom. Izjavo, o kateri pravi, da jo je napisala sama, čeprav je precejšen del zvenel, kot bi jo napisali na britanskem zunanjem ministrstvu, je Reutersu posredovala v angleščini in ruščini. Prebrala jo je v ruščini. Na ruski različici je bilo več prečrtanih stavkov in popravkov. Potem ko je prebrala izjavo pred kamero, je podpisala obe različici, rusko in angleško. Na vprašanja ni želela odgovarjati. Del tega, kar je povedala, vsekakor povzema strahotnost tega, kar je preživela, in očitno zelo zahtevnega zdravljenja. To, kar je manjkalo njenim besedam (morda je to prečrtala), pa so bile njene ali očetove misli o tem, kdo ju je napadel in zastrupil z vojaškim živčnim strupom novičok. In seveda, zakaj.

Britanske obtožbe

Britanska premierka Theresa May je britanskim poslancem zatrdila, da so samo Kremelj in njegove mogočne vohunske agencije imeli razlog, da napadejo Skripala, ki so ga v Rusiji obsodili na zaporno kazen, potem ko so ga ujeli pri vohunjenju za britansko varnostno službo MI6, ki deluje v tujini (MI5 deluje doma). Ko so ga leta 2010 v okviru izmenjave zaprtih vohunov med vzhodom in zahodom izpustili iz zapora, se je naselil v Britaniji. Ni pa znano, ali je bil Skripal po naselitvi v Britaniji še vedno vpleten v obveščevalno delo. Ko so ga prejšnji teden odpustili iz bolnišnice, je New York Times zapisal, da je redno potoval po Evropi z blagoslovom MI6. Med drugim naj bi informiral estonsko in češko obveščevalno službo.

In ruske protiobtožbe

V Rusiji še vedno zatrjujejo, da niso bili vpleteni v zastrupitev Sergej in Julije Skripal. Na obtožbe odgovarjajo s protiobtožbami. Ruski veleposlanik Aleksander Jakovenko je na primer dejal, da so za njuno zastrupitev krive britanske varnostne službe. Britance je tudi obtožil, da so uničili dokaze in da so na silo osamili Sergeja in Julio Skripal ter jima odrekli rusko diplomatsko pomoč.

Vse, kar je Julija povedala o tem, je bilo, da je hvaležna za pomoč, ki jo je ponudilo rusko veleposlaništvo v Londonu. Dodala je, da trenutno ne želi koristiti njegovih storitev. Predstavnik ruskega veleposlaništva je njeno izjavo pospremil z besedami: »Veseli smo, da smo Julijo Skripal videli živo in zdravo. Britanija nam mora dati priložnost, da se pogovorimo z njo in se prepričamo, da je ne pridržujejo proti njeni volji in da ne govori pod pritiskom. Sumimo, da je ravno nasprotno.«

Zgodba o zastrupitvi Julije in Sergeja Skripala tako še zdaleč ni končana.