Britanski princ William ni bil edini pomembnež, ki so ga v soboto pogrešali na finalni tekmi angleškega nogometnega pokala, ker je predsednik angleške nogometne zveze. »Kje je Abramovič?« so se spraševali vsi. Pogrešali so lastnika zmagovitega kluba Chelsea. William je imel opravičilo za odsotnost. Bil je priča bratu Harryju na poroki leta, ki je bila istega dne.

Potek bogataškega vizuma

Kaj pa ruski oligarh in milijarder Roman Abramovič, ki naj bi bil z 9,3 milijarde funtov trinajsti najbogatejši človek v Britaniji, kjer živi od leta 2003, ko je kupil Chelsea? V javnosti so ga zadnjič videli minuli petek, ko je bil na sodišču v Švici (stari obračuni ruskih oligarhov). Iz Švice naj bi na krovu svojega letala letel proti Britaniji, a tekmo svojega kluba naj bi gledal po televiziji v… Rusiji. Zakaj se ni mogel vrniti v britanski dom? Konec aprila naj bi mu potekel vizum, ki ni običajen, ampak je »vizum prve stopnje«. Dobijo ga tako imenovani visoko kvalificirani priseljenci in vsak tuji bogat investitor, ki vloži najmanj dva milijona funtov v britansko gospodarstvo. Ta vizum velja štirideset mesecev.

Kriva je zastrupitev

Vse kaže, da je Abramovič »žrtev« zaostritve odnosov med Britanijo in Rusijo po zastrupitvi nekdanjega ruskega vohuna Sergeja Skripala, ki je pred kratkim zapustil bolnišnico, in njegove hčere, ki jo je zapustila že prej. Na Downing Street 10 so posredno potrdili, da so se spravili nad nosilce teh vizumov in da bodo poostrili pravila za ruske vlagatelje, ki želijo ostati v Britaniji. Prejšnja notranja ministrica Amber Rudd je že aprila sporočila, da bo ministrstvo na novo proučilo te posebne vizume, ki naj bi jih imelo od 700 do 1000 tujih bogatašev. Uradna Moskva pa se je odzvala ostro: Britaniji pripisuje »nepošteno in neprijateljsko prakso«. Predstavnik Kremlja je ocenil, da se ruski poslovneži pogosto srečujejo s takšno prakso, ko zaprosijo za poslovanje v Britaniji.

Nagajanje Putinu

Abramovič naj ne bi bil v Britaniji, ko mu je potekel vizum. Za novega je moral zaprositi iz tujine, verjetno iz Rusije, za kar naj bi veljali strožji kriteriji. Abramoviču naj ne bi zavrnili prošnje, proučevanje pa naj bi zaradi nepojasnjenih razlogov trajalo dlje kot po navadi. Gre seveda za nagajanje, s katerim britanska vlada draži ruskega predsednika Vladimirja Putina. Abramovič je eden tistih nepolitičnih ruskih oligarhov – milijarderjev, ki so v odličnih odnosih s Putinom. Že trikrat ločenega Abramoviča so ZDA letos prvič vključile na seznam ruskih funkcionarjev in oligarhov, ki naj bi imeli tesne stike s Kremljem in bili zato izpostavljeni sankcijam.

Vlada ne vidi umazanega denarja

Odbor britanske poslanske zbornice za mednarodne odnose pa ocenjuje, da vladno nagajanje ni resno. Meni, da predsednik Putin (nekateri v Britaniji mislijo, da je naskrivaj najbogatejši zemljan, drugi, da ima pod palcem najmanj 40 milijard) in njegovi zavezniški oligarhi uporabljajo London za skrivanje »bogastva, pridobljenega s korupcijo«, ter da si vlada zatiska oči, ko gre za skrivanje in pranje umazanega ruskega denarja, s čimer ogroža državno varnost. Odbor je tudi ocenil, da se zaradi zastrupitve Skripala in njegove hčere čisto nič ni zares spremenilo. Na Downing Street 10 to zanikajo in trdijo, da je premierka Theresa May odločena iz Britanije spraviti umazani denar in njegove pralce. V Rusiji medtem pravijo, da gre za še ne videno gonjo proti Rusiji, ki se bo maščevala Britancem, ker bodo z njo prestrašili tuje vlagatelje.