Vodja grške diplomacije Nikos Kocjas je tudi napovedal, da naj bi Atene svoj predlog rešitve v štirih točkah Skopju posredovale do sredine februarja. Obenem je spomnil, da bo moral vsak kompromis potrditi grški parlament, poleg tega pa bo treba ustrezno spremeniti makedonsko ustavo.

Kot pojasnjujejo grški mediji, naj bi bil sodeč po izjavah Kocjasa za Atene sprejemljiv dogovor, po katerem bi bila v imenu beseda Makedonija, ne pa Macedonia. Kot primere imen, ki bi lahko služila kot zgled, je navedel Afganistan, Uzbekistan, Pakistan in Kazahstan, saj se ne prevajajo.

Za Grčijo predstavlja ime Makedonija del njene kulturne dediščine. Makedonija je tudi ime pokrajine na severu Grčije, ki naj bi bila središče antičnega imperija Aleksandra Velikega. Grška vlada ocenjuje, da se za uporabo tega imena s strani severne sosede dejansko skrivajo teritorialne težnje po delu grškega ozemlja.

Antično Makedonijo sicer skupaj tvorijo grška pokrajina Makedonija, nekdanja jugoslovanska republika Makedonija, jugozahod današnje Bolgarije ter manjši deli Albanije in Srbije. Zaradi spora, ki se vleče že vse od razpada Jugoslavije pred več kot četrt stoletja, Atene blokirajo nadaljnje približevanje Makedonije Evropski uniji in zvezi Nato, članica Združenih narodov pa je lahko postala le pod imenom Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija (FYROM).

Prizadevanja ZN, ki posredujejo v sporu med Atenami in Skopjem, doslej brez uspeha

Kljub temu so pogajanja, ki jih vodi Matthew Nimetz, zdaj dobila nov zagon, potem ko je makedonski premier Zoran Zaev sporočil, da je rešitev spora prioriteta njegove vlade in da so v ta namen pripravljeni tudi na večje kompromise kot doslej.

Nimetz se bo predvidoma še danes sestal z Kocjasom, pričakujejo pa ga tudi v Skopju. Pred časom je Nimetz stranema po poročanju APA predlagal pet alternativnih imen - Republika Nova Makedonija, Republika Severna Makedonija, Republika Zgornja Makedonija, Republika Vardarska Makedonija in Republika Makedonija (Skopje).