Kot je sporočil vodja stranke Hristijan Mickoski, je odločitev o obstrukciji dela sobranja sprejelo vodstvo stranke, ker je v priporu še vedno nekaj poslancev stranke. Priprli so jih zaradi vpletenosti v izgrede aprila lani, ko je bil za predsednika sobranja izvoljen Talat Xhaferi. Dodal je, da je 12 odstotkov poslanske skupine VMRO-DPMNE v priporu. Stranka ima v 120-članskem parlamentu 51 poslancev.

V nasilju je bilo ranjenih okoli 100 ljudi, med njimi 20 poslancev. Ranjen je bil tudi sedanji premier Zoran Zaev, ki je nato v začetku junija prevzel vodenje makedonske vlade. VMRO-DPMNE pa je po več kot desetih letih na oblasti postala opozicijska stranka. Nasilni incident v makedonskem parlamentu se je zgodil 27. aprila 2017 po izvolitvi za predsednika sobranja. Pristaši VMRO-DPMNE so želeli tudi z nasiljem preprečiti, da bi po decembrskih predčasnih volitvah v Makedoniji oblikovali novo socialdemokratsko vlado.

VMRO-DPMNE je bil kot opozicijska stranka ustanovljen leta 1990. Po parlamentarnih volitvah leta 1998 je prevzela vodenje vlade. Leta 2002 je stranka izgubila na parlamentarnih volitvah, čez štiri leta kasneje pa slavila. Dolgoletni predsednik stranke Nikola Gruevski je bil makedonski premier med letoma 2006 in 2016. Leta 2008 je stranka na parlamentarnih volitvah dobila absolutno večino, ki pa jo je na predčasnih parlamentarnih volitvah leta 2011 izgubila. Na parlamentarnih volitvah leta 2016 je stranka ponovno dobila največ glasov, a ji ni uspelo sestaviti koalicijske vlade.