Zagovorniki britanskega lova na lisice s psi, kar niso samo aristokrati, ampak tudi številni podeželani, trdijo, da je ta lov podeželski šport. Ne za lisice, ki jih trop psov po dolgotrajnem begu, ko jim zmanjka zvijač in energije, raztrga na koščke. Nasprotniki tega stoletja starega krvavega športa otoške aristokracije trdijo, da na skrivaj še vedno poteka kljub že trinajst let stari prepovedi, ki prepoveduje uporabo psov pri lovu ne samo na lisice, ampak tudi druge divje živali iz vrst sesalcev. Premierka Theresa May je presenetila in razveselila zagovornike tega lova, ko je lani v volilni manifest konservativne stranke dodala parlamentarno glasovanje o odpravi prepovedi. In obljubila, da bodo poslanci njene konservativne stranke glasovali po lastni presoji.

Osebno naj bi bila za lov

Med nedavnim televizijskim intervjujem pa je Mayeva dejala, da tega glasovanja v aktualnem mandatu parlamenta, ki naj bi trajal do junija 2022, ne bo. Dejala je tudi, da sama ni nikoli sodelovala v lovu na lisice s psi. Na vprašanje, ali ga podpira, je ne enkrat, ampak dvakrat odgovorila, da ni spremenila osebnega stališča do tega lova. Tokrat ji ni šlo z jezika, da ga podpira. Morda pa ga ne. Pri njej je težko vedeti, kaj podpira in česa ne. In rada se premisli. Pred brexitskim referendumom, ko je bila še notranja ministrica, je bila proti odhodu Britanije iz EU. Zdaj ga že dolgo zagovarja kot nekaj najboljšega za Britanijo. Lani spomladi je večkrat trdila, da ne bo razpisala predčasnih volitev. Pa jih je potem razpisala v juniju in namesto pričakovane okrepljene večine konservativcem zapravila večino v parlamentu. Zakaj se je premislila glede parlamentarnega glasovanja o lovu na lisice s psi? Morda zato, ker so raziskave pokazale, da je od 67 do 85 odstotkov Britancev proti odpravi prepovedi.

Kar misli premierka, ni pomembno?

Mayeva pravi, da je spoznala, da gre za kontroverzno zadevo. »Pri moji službi ni pomembno, kaj jaz mislim o nečem, ampak to, kakšno je stališče po državi. Mislim, da je sporočilo javnosti o tem vprašanju jasno, in zato v mandatu tega parlamenta ne bo glasovanja o lovu na lisice,« je dejala. Britansko združenje proti okrutnim športom jo vseeno kritizira in poziva konservativno stranko, naj se za vedno odpove poskusom odprave prepovedi tega barbarskega početja. Združenje trdi, da bi bila britanska javnost zgrožena, če bi vedela, kako pogoste so kršitve prepovedi. Po njihovem ta lov še vedno poteka tako rekoč vsak dan po vsej državi, pogosto pod krinko tako imenovanega zasledovalskega lova, pri katerem naj bi psi sledili umetnim vonjem, razpršenim posebej za pse in njihove gospodarje na konjih. Zato zahteva odločnejše ukrepanje vlade proti kršilcem.

Domnevno osebno podporo premierke Mayeve lovu s psi na lisice pa v združenju pripisujejo politični taktiki: premierka naj bi s tem kupovala glasove nemajhnega dela podeželja, ki trdi, da je lov s psi del načina življenja na podeželju, pa tudi da se z njim preživlja veliko ljudi. Tudi njen predhodnik David Cameron je med dvema volilnima kampanjama obljubljal, da bo parlament znova odločal o tem lovu, pa je potem prelomil obljubo.

Zakon o lovu, ki prepoveduje uporabo psov v lovu na lisice in druge divje živali v Angliji in Walesu, so v britanskem parlamentu sprejeli leta 2004, ko je bil na oblasti laburistični premier Tony Blair. Sedanji vodja laburistov Jeremy Corbyn je že večkrat kritiziral Mayevo, ker je v preteklosti javno podprla ta lov.