Ustavno sodišče je razveljavilo uredbo o osrednjem vadišču Slovenske vojske Poček in dalo državi eno leto časa, da protiustavnost odpravi. Takrat bo razveljavitev uredbe začela učinkovati. »To je klofuta vladi, ker ni želela prisluhniti lokalnemu okolju,« je komentiral pivški župan Robert Smrdelj. Zadovoljen je tudi Igor Marentič, župan občine Postojna, ki je bila pobudnica ustavne presoje zakona o umeščanju prostorskih ureditev državnega pomena v prostor in zakona o vodah ter uredbe o državnem prostorskem načrtu za osrednje vadišče Slovenske vojske Postojna.

Ustavni sodniki so za protiustavno razglasili le zadnjo, saj so ugotovili, da je vlada pri njenem sprejemanju kršila zakon o prostorskem umeščanju državno pomembnih objektov. Ta občinam in državnim nosilcem urejanja prostora omogoča podajanje mnenj na predvidene posege, do katerih se mora vlada argumentirano opredeliti. Namesto tega se je v primeru vadišča Poček na dve negativni mnenji republiške agencije za okolje (Arso) odzvala tako, da je njene zahteve enostavno preslišala.

Arso ni mogel presojati o zavarovanosti pitne vode

Kot so pojasnili varuhi ustave, je agencija v negativnih mnenjih zahtevala dopolnitev strokovnih podlag za sprejem uredbe tako, da bi lahko preverila, ali bodo predvideni zaščitni ukrepi zadostovali za zavarovanje tamkajšnjih virov pitne vode pred morebitnim onesnaženjem. Takratno ministrstvo za infrastrukturo in prostor je organiziralo dva usklajevalna sestanka in se z obrambnim ministrstvom celo dogovorilo za zahtevano dopolnitev strokovnih podlag pod pogojem, da denar zagotovi slednje. Toda do dopolnitve podlag ni nikoli prišlo, vlada pa je kljub temu enostransko zaključila, da je gradivo za državni prostorski načrt usklajeno, in ga potrdila, kar je bilo po mnenju ustavnih sodnikov protiustavno. Na postojnski občini bodo ustavno odločbo podrobneje preučili danes, v prvem odzivu pa se je tamkajšnji župan Igor Marentič veselil predvsem zaradi potrebe po zavarovanju kraških vod. »Mi smo pritiskali, ker na ministrstvih niso upoštevali niti naših mnenj niti mnenj svojih lastnih institucij glede onesnaževanja kraških terenov in podtalnice. Mislim pa, da odločba državi ne bo zadala kakšnega hujšega udarca, saj bo ta še naprej lahko izvajala svojo dejavnost in pri tem imela večje pristojnosti od občin,« je ocenil.

David proti Goljatu

Župan občine Pivka, v katero se poleg Ilirske Bistrice še razteza vojaško vadišče, je nekoliko bolj optimističen. »Po tej odločitvi ustavnega sodišča bomo občine pri dogovarjanju o umeščanju ureditev državnega pomena v lokalni prostor bolj enakovreden partner,« upa Smrdelj. Kot je opozoril, pa pri tem ni sporno le razmišljanje okoljskega in obrambnega ministrstva, da za vojaški poligon ni potrebna presoja njegovih vplivov na okolje ali nadzorne meritve onesnaževanja, ki jih morajo sicer izvajati vsi malo večji onesnaževalci. »Za vojaški poligon bi morali veljati enaki pogoji kot za druge posege. Če je raba prostora omejena, je po zakonu predvidena odškodnina za občino, ki je v tem primeru ni bilo. Vojska še tistega ne plačuje, kar je bilo dogovorjeno zaradi njenega preobremenjevanja lokalne komunalne infrastrukture,« je izpostavil pivški župan, ki pričakuje, da bo ustavna odločba ministrstva vendarle spodbudila k boljšemu sodelovanju z lokalnimi skupnostmi.

Na ministrstvu za obrambo so napovedali, da bodo odločitev ustavnega sodišča komentirali, ko jo bodo preučili.