Vojaškega poligona Poček in strelišča Bač, čeprav državni prostorski načrt to dovoljuje, ministrstvo ne bo širilo. "Tudi artilerijskega ognja ne bo več, streljanje s protioklepnim orožjem bo potekalo izključno na rezervnem delu strelišča Bač. Vaje z ročnim protioklepnim orožjem v Baču bodo organizirane tako, da ne bodo ovirale prometa na cesti na Mašun. Skrajšani bosta tudi povezovalni cesti iz pivške vojašnice do obeh vadišč, zapornice pa bodo izključno na nevarnih delih poligonov," sporočajo iz ministrstva za obrambo in obenem zavračajo očitke, da niso upoštevali nobenih zahtev civilne iniciative. "Obe vadišči sta za Slovensko vojsko strateškega pomena, tako da pobud za popolno prenehanje vojaških aktivnosti ni mogoče izpolniti," še dodajajo na ministrstvu.

Z rešitvami ministrstva pa niso zadovoljni v civilni iniciativi Za pivško kotlino brez streljanja, katere peticijo je podpisalo nekaj več kot 13.000 ljudi. "Ljudje zahtevajo popolno ukinitev aktivnosti Slovenske vojske na Počku in v Baču. Pred dvajsetimi leti so nam zagotovili, da bo tam streljala samo pehota, da se bodo urili le Slovenci. Zdaj pa to postaja vadišče zveze Nato," pravi predstavnik iniciative Jože Smrdel in dodaja, da na "kompromisne" odločitve ministrstva ne pristajajo.

Na občini Postojna, v kateri je poligon Poček, so nekoliko manj ostri. "Osrednjega vadišča za vojsko ni mogoče ukiniti čez noč. Ministrstvo je do zdaj upoštevalo veliko naših pripomb glede komunalne ureditve, povezovalnih cest, obveščanja okoličanov. Veliko je bilo narejenega," pravi tamkajšnji župan Jernej Verbič. V Postojni so imeli pred enajstimi leti tudi referendum o zaprtju poligona Poček, na katerem je večina glasovala za njegovo postopno ukinitev.

Verbičev županski kolega Emil Rojc iz Ilirske Bistrice, v kateri leži večji del strelišča Bač, meni podobno: "Z ministrstvom smo se dogovorili glede cestnih zapor, artilerijskega streljanja iz Bača na Poček čez naselja ni več. Ministrstvo je prisluhnilo tudi zahtevkom za odškodnino lastnikom tamkajšnjih gozdov." Pri vajah se namreč v les zarijejo deli izstrelkov in ima zaradi tega nižjo ceno.