Na okrožnem sodišču v Kranju se je v zvezi z obtožbo zaradi izsiljevanja kmeta Aleša Šterna, česar je obtožen Meti Plava, zvrstilo že 25 glavnih obravnav in po besedah sodnice in predsednice senata Marjete Dvornik so zaslišali 70 prič: »Danes poslušamo prisluhe zato, da ne bi bile okrnjene pravice obrambe obtoženega, in zato, ker med vsemi zaslišanimi večina ni sledila izpovedi oškodovanca, ki mu ne sledi niti za prste na roki prič.«

Oškodovanec Aleš Štern je po domnevno grobem izsiljevanju po nekaj letih poiskal policijsko pomoč, posneti so bili številni prisluhi o tem, kako naj bi ga izsiljeval obtoženi Meti Plava, ki krivdo ves čas zanika. Ko je bil Štern zaslišan kot priča, je navedel podrobnosti o tem, kako je izsiljevanje potekalo, danes pa je sodišče sledilo predlogu obrambe in na vrsti so bili nekateri prisluhi pogovorov med Šternom in drugimi vpletenimi v zgodbo. Sodnica je poudarila, da je obrambi do zdaj uspelo načeti verodostojnost zgodbe oškodovanca in je zato treba slediti tudi tistim predlogom, ki lahko koristijo Metiju Plavi, ki naj bi Šterna – kot je povedal slednji – tudi polil z bencinom in grozil, da ga bo zažgal.

Odvetnica oškodovanca Barbara Nastran ni bila naklonjena temu, da v nedogled poslušajo prisluhe »o kravah in traktorjih« (res je bilo med njimi tudi slišati tudi značilno kmečko tematiko, op. p.). Sodnica Dvornikova je pojasnila, da ni obvezno poslušati prisluhov, da pa je želela, da se o njih oškodovanec izreče, in da bo treba Šterna še enkrat zaslišati. Sodnica je bila zelo jasna, da je zelo malo prič sledilo izpovedbi Aleša Šterna o izsiljevanju in stiskah, ki jih je doživel, kar je opisal v svojem zaslišanju na eni prvih obravnav. Meti Plava je od septembra v hišnem priporu, do zdaj pa je jasno zanikal Šternove navedbe. Danes je svoje dopolnilno mnenje podala tudi izvedenka finančne stroke Mateja Gubanec. Iz njenega zaslišanja je bilo mogoče razbrati, da policijsko pridobljeni podatki o obsegu izsiljevanja glede na Šternovo poslovanje na številnih bančnih računih pri nekaj bankah bolj ali manj držijo in zato izvedenskega mnenja po vsebini ni spremenila. Poudarila pa je, da je vsaj od ene od bank dvakrat zaman zahtevala točno določene dokumente o Šternovem poslovanju.

Kar meša se mi…

Čeprav oškodovanec in njegova odvetnika niso želeli poslušati danes izbranih prisluhov do konca, je bilo med izjavami oškodovanega mladega kmeta mogoče slišati tudi »kar meša se mi«, »toliko sem v tem, da me nič več ne more ubiti« in podobne ocene predvsem o njegovem finančnem stanju kot tudi dogajanju v zvezi s pritiski, ki jih doživlja. Vmes pa je bilo seveda tudi precej govora o traktorjih, spravilu trave, teličkih in podobnem, kar je povezano s sicer supermoderno in računalniško vodeno kmetijo Aleša Šterna.

Poudariti je treba, da bo torej Štern svojo verodostojnost moral »ubraniti« na novem zaslišanju. Do zdaj mu gre v prid tudi to, da je drugi obtoženi izsiljevalec Uroš Kepic priznal krivdo, dobil pogojno kazen in kot priča tožilstva obremenil obtoženega Metija Plavo. Sojenje se bo nadaljevalo v januarju in naj bi bilo po velikem številu glavnih obravnav končano kmalu. Takrat bo dokončno jasno, ali je Aleš Štern res Metiju Plavi znosil okoli milijon in pol v več letih, ker se ga je tako zelo bal.