Obtoženi Meti Plava in že obsojeni Uroš Kepic naj bi izsiljevala kmeta Aleša Šterna iz Srednje vasi pri Šenčurju in od njega izsilila okoli 1,5 milijona evrov. Enaintridesetletni Plava krivde ni priznal, 36-letni Kepic pa je po priznanju dobil 16 mesecev pogojne zaporne kazni. Ko je na prvem predobravnavnem naroku odvetnik Mitja Sever zahteval izločitev dela dokazov zoper Plavo, je sodnica Marjeta Dvornik temu ugodila. Po pritožbi kranjskega tožilstva je višje sodišče njeno odločitev zavrnilo, dokazi veljajo, konec meseca se začne glavna obravnava.

Pri sprva izločenih dokazih gre za tiste dokaze, ki so bili pridobljeni v prvi polovici lanskega marca, ko je po prepričanju odvetnika Mitje Severja oškodovanec Aleš Štern že dejansko bil tajni sodelavec policije po tistem, ko je prijavil, kaj se mu dogaja, in je pogovore s Plavo snemal. A policija je odredbo za take ukrepe dobila šele pol meseca pozneje, kljub temu pa dokazi od prej zdaj veljajo. »Nemogoče je namreč telefonske pogovore oškodovanca, ki je bil v hudi stiski, na tak način izločiti,« je prepričana tožilka Marinka Marija Jeraj.

Odvetnik Mitja Sever pa je včeraj še enkrat poudaril argumente za izločitev telefonskih prisluhov, ker naj bi nastali nezakonito, še preden je oškodovanec postal tudi zakoniti tajni policijski sodelavec. »Odločitev višjega sodišča je arbitrarna, a tudi nezakonita in protiustavna, ker so bile obtoženemu kršene številne pravice,« je dejal odvetnik in poudaril, da je Štern 16. marca lani na policiji podpisal listino, s katero se je seznanil s statusom tajnega sodelavca, dejanska odredba pa je bila izdana šele 30. marca in bi zato vsi dokazi, pridobljeni s Šternovim snemanjem pogovorov, morali biti izločeni kot nezakoniti.

Premajhna dvorana za »nepomembne« zadeve

Sodnica Marjeta Dvornik se je torej pri tehtanju dokazov postavila na stran obtoženega, višje sodišče pa ne. Ko smo tožilko Jerajevo vprašali, ali bo tožilstvo zahtevalo izločitev sodnice, ki se je do dokazov že opredelila, smo dobili negativen odgovor: »To bi vsekakor lahko bil razlog za zahtevo po izločitvi, a tega ne bomo predlagali,« je dejala Jerajeva. Včeraj se je tako na sodišču začel predobravnavni narok, Plava se je za nedolžnega izrekel že prej. Dnevnikovi bralci pa bi lahko ostali prikrajšani za včerajšnje dogajanje, saj je bila obravnavna dvorana na kranjskem sodišču skoraj premajhna za vse uradno vabljene in novinarje. Sodnica je prisotne predstavnike medijev »potolažila«, da se ne bo zgodilo nič posebno pomembnega. A so potem na dan vendarle prišle informacije o tem, kako je višje sodišče odločilo drugače kot sodnica Dvornikova. Tako se bo zdaj končno razpletlo, ali je obtoženi Meti Plava dejansko kriv, kar mu očita tožilstvo. Posebno zanimiva bo tudi izpoved oškodovanca in pozneje tajnega sodelavca policije, kmeta Aleša Šterna, ki naj bi mu v tem času grozili na vse načine in od njega zvabili rekordno vsoto denarja. Sojenje se bo nadaljevalo 25. maja.