Srečko Šestan bo protokol s strokovnjaki pripravil do konca leta, za zdaj pa je pripravljen osnutek, saj morajo posamezne etape strokovno razdelati. Protokola, ki bi urejal ukrepanje ob onesnaženju zaradi požara nevarnih snovi, kot je bil nedavni dogodek v Kemisu, Slovenija namreč nima.

Po prepričanju poveljnika civilne zaščite bo najbolje, da protokol sprejme vlada, ker bodo pri izvedbenem načrtu sodelovale različne ustanove z več ministrstev, ki bodo ukrepale po končanih postopkih zaščite in reševanja, torej v drugi etapi ukrepov, ki so zelo pomembni za okolje, prebivalce, živali in rastline. »Gre za to, da bomo najprej napisali neka merila, kdaj se aktivira delovna skupina, ki bo s protokolom imenovana in bo vodila dejavnosti, kot smo jih pri Kemisu, vendar v tistem primeru pozno, šele čez nekaj dni. Zdaj pa bo to stalna skupina, ki jo bo aktiviral vodja intervencije, zato mu moramo dati v roke orodje, na podlagi katerega bo aktiviral skupino,« je pojasnil Šestan.

Okvir protokola je Šestan predstavil na letošnji konferenci sekcije zbiralcev in predelovalcev kovinskih in nekovinskih odpadkov z naslovom Odpadki da, samo ne na mojem dvorišču. Na konferenci so ugotovili, da je bilo v 20 letih v Sloveniji veliko izrednih dogodkov, a nikoli tako razsežnih kot pri Kemisu, čeprav so bile reakcije pri ukrepanju popolnoma enake. Vzrok so tudi novi materiali, ki hitreje gorijo, nezaupanje do stroke, ki je hkrati svetovala, naj okna zapirajo in odpirajo, zelenjavo jedo in iz previdnosti ne jedo.

Krivda je po njihovem mnenju tudi pri državi, ki ni vzpostavila sistema ravnanja z nevarnimi odpadki, ampak jih je prepustila zasebnemu kapitalu, ki zdaj posluša, da je umazan in mafijski.