Premier Miro Cerar je v izjavi po sestanku povedal, da je politični vrh glede arbitražne razsodbe in nujnosti njene implementacije še vedno enoten. Predsednike države, parlamenta, državnega sveta in parlamentarnih strank je seznanil s tem, da bo še ta mesec vlada sprejela intervencijski zakon, s katerim bo ljudem na ozemljih, ki jih je sodišče prisodilo Hrvaški, zagotovila »enako raven, kot so je navajeni«. Na novinarsko vprašanje, ali bo tistim, ki se bodo preselili v Slovenijo, vlada ponudila pavšalni znesek 75.000 evrov, pa ni hotel odgovoriti.

Po premierjevih besedah bodo posebne pozornosti deležni slovenski ribiči, ki naj bi jim policija zagotavljala »nemoteno plovbo in ribolov v slovenskem morju«. Pomorski policisti že zdaj nadzirajo slabe štiri petine Piranskega zaliva, kolikor ga je sodišče namenilo Sloveniji. Hrvatom, ki priplujejo čez mejno črto, pa izrekajo opomine.

Opozicija je bila na sestanku zelo kritična do odziva oziroma nastopa zunanjega ministra Karla Erjavca, prav tako pa so ugotavljali, da Erjavčeve izjave na eni in Cerarjeve na drugi strani kažejo na neenotnost slovenske vlade.

»Večina je nasprotovala načinu, kako deluje Erjavec – menili smo, da s svojimi izjavami in ravnanjem dela škodo državi in procesu uveljavitve arbitraže,« je po sestanku razkrila predsednica Zavezništva Alenka Bratušek. Ob tem je spomnila, da je premier Cerar predlagal dialog s hrvaško vlado in umirjal strasti, »zunanji minister pa je pristopil povsem nasprotno, celo napadalno, česar si resni diplomati ne privoščijo«.

Kritikam Bratuškove so se po naših informacijah pridružili tudi predstavniki SDS, NSi in Levice. Zunanjega ministra, ki se zaradi službene poti v Estonijo sestanka ni udeležil, je v bran vzel minister za Slovence v zamejstvu in po svetu iz vrst DeSUS Gorazd Žmavc.

Kot pravijo naši viri, sta precej podobno stališče glede implementacije arbitražne razsodbe izpostavila predsednik republike Borut Pahor in predsednik državnega zbora Milan Brglez. Zavzela sta se za dialog s hrvaško stranjo oziroma za ravnanje, s katerim bo Slovenija tudi Evropo prepričala, da je dosledno na strani mednarodnega prava. Brglez je bil kritičen do kakršnihkoli prehitrih korakov oziroma reakcij na očeh javnosti, ki so v službi notranjepolitične všečnosti.

Premier Cerar naj bi zbranim zaupal, da se je z Erjavcem o njegovih reakcijah že pogovoril. Je pa zunanjega ministra po besedah naših sogovornikov tudi branil, češ, da je že hrvaški premier Andrej Plenković s svojimi izjavami prestopil rob sprejemljivosti. Cerar naj bi sicer priznal, da imajo njegove in Erjavčeve izjave različno »diplomatsko jakost«, zavrnil pa je oceno opozicije, da je slovenska vlada glede implementacije arbitražne razsodbe neenotna.

Erjavec je bil kritik deležen tudi zaradi izjav, ki jih je dal v sredo o načrtovani blokadi hrvaškega vstopa v OECD. Nekateri naši sogovorniki iz vladnih vrst so poudarili, da so se v koaliciji o tej možnosti sicer dogovorili, niso pa pričakovali, da se bo »iz tega delala politična burka«.

Erjavec je v sredo med drugim dejal, da »nas je zgodovina naučila, da hrvaška politika ne spoštuje dogovorov« in da zato »nima smisla, da bi se pogovarjali in spet bi ostali brez nekega dogovora, kako pač realizirati in rešiti te odprte probleme«.

Cerar ponuja roko in pušča odprta vrata

Cerar se namerava v prihodnjih tednih sestati s hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem, vendar le, če bo osrednja tema pogovora implementacija razsodbe. »Drugače se nima smisla pogovarjati,« je pojasnil. Poudaril je, da Slovenija ne blokira hrvaškega članstva v OECD, ampak samo opozarja, da Hrvaška ne izpolnjuje pogojev za članstvo, dokler ne spoštuje načela vladavine prava. S tem je nekoliko nežneje ponovil, kar je dan prej povedal Erjavec, za razliko od zunanjega ministra pa večkrat poudaril, da verjame v dialog, da je »roka ponujena« oziroma da so »vrata odprta«.

Ker Hrvaška ne kaže pripravljenosti, da bi se to lahko zgodilo, je Cerar napovedal nadaljnje pridobivanje mednarodne podpore. »Če bi Hrvaška odklanjala dialog, bomo morali intenzivirati mednarodno dejavnost, pri čemer bo Evropska unija odigrala vlogo,« je dejal.