Letošnji Blejski strateški forum se je začel z velikimi globalnimi temami. Prevladuje zaskrbljenost zaradi vdora izmišljenih novic v resnično politiko, zaradi nevarnosti termonuklearne vojne, globalnega segrevanja in povečevanja neenakosti. Ob odprtju pa je vse preglasil arbitražni sporazum med Slovenijo in Hrvaško in njegova negotova usoda.

Redki so trenutki, ko slovenska politika nastopa v sozvočju. To je bil eden teh trenutkov. »Naj bom zelo jasen,« je v svojem nagovoru tisoč udeležencem foruma sporočil predsednik vlade Miro Cerar. »Ko govorimo o odzivanju na novo realnost, tega ne vidim brez spoštovanja pravne države. Če torej Hrvaška ne bo iskreno pripravljena izvršiti razsodbe, bo moja vlada našla način, da zagotovi njeno izvršitev in tako zaščiti pravno državo.«

Orkestrirana interpelacija jugovzhodne sosede

Pred tem je govoril o vsem, od terorizma do svetovne revščine, o zaustavitvi migracij in vrsti drugih vprašanj, ki so predmet pogovorov letošnjega foruma. Cerar pa je iz njih izpeljal zaskrbljenost, ker Hrvaška z zanikanjem razsodbe slabi obstoj demokracije, »saj brez spoštovanja pravnih pravil in načel, ki nas vse enako zavezujejo, ni demokratične države.« S tem pa je tudi ogrožena Evropska unija.

Njena usoda letos nekoliko manj kot lani skrbi predsednika Republike Boruta Pahorja, ki so ga opogumili rezultati volitev v evropskih državah, kjer protievropske politične sile niso zmagale. Še vedno se prišteva k politikom, ki prihodnost Evrope vidijo v njeni večji povezanosti. Po nekaj čustvenih opisih svojih evropskih skrbi in usode kontinenta je prešel k jedru. »Notranje bolj povezana, uspešna in od lastnih državljanov spoštovana Evropska unija je mogoča le, če se spoštuje evropsko in mednarodno pravo. Prav Evropa naj bi bila vzor vladavine prava.«

Lepo se je ujel na Cerarjeve note in navzočim razložil idejo pravne države v sodobni Evropi. Potem je opustil leporečje in interpeliral Hrvaško. »V interesu Evropske unije je, da se odločitev sodišča spoštuje in da se dogovorjene obveznosti izpolnijo. Slovenija in Hrvaška sta spor rešili po mirni poti in Slovenija si bo prizadevala, da bo odločitev sodišča po mirni poti tudi uveljavila.«

Hrvaška ministrica zamudila poduk o pravni državi

Oba sta se navezala na zunanjega ministra Karla Erjavca, ki je pred njima forum odprl z opozorilom, da je edini način, ki omogoča reševanje spora spoštovanje prava in pravne države. Udeleženci so z zanimanjem spremljali izpeljevanja in niso mogli drugega kot pritrjevati splošnim načelom. Podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans je ponovil stališče Komisije, da je treba sodbo spoštovati, Generalni sekretar OVSE pa je svoj nastop sklenil s tem, da »ne živimo v vladavini diktata, ampak v vladavini zakonov.«

Nagovore bi morala slišati hrvaška zunanja ministrica Marija Pejčinović Burić, ki je tudi med udeleženkami foruma in bo govorila na panelni diskusiji o širitvi Evropske unije na Zahodni Balkan. Vendar je prišla šele zvečer. Erjavec je že pred dnevi rekel, da se z njo ne bo srečal, razen če se bo hotela pogovarjati o izpeljavi sodbe.

Z mednarodnimi dogodki ima forum več sreče. Med udeleženci sta turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglgu in generalni direktor Atomske agencije Yukya Amano. Z jedrskim poskusom v Severni Koreji in napovedjo izključitve Turčije iz pogajanj o priključitvi EU v nemški predvolilni kampanji sta oba v središču pozornosti. Blejski forum se sooča s svetom, ki ga ni mogoče obvladati. Ponoči poteka pogovor o tem, kako podobo sveta oblikujejo izmišljene novice.