Ameriški predsednik Donald Trump se je po poročanju tamkajšnjih medijev odločil prekiniti dosedanje Ciine operacije v Siriji, vsaj kar zadeva njen program pomoči zmernim uporniškim skupinam z urjenjem njihovih pripadnikov v boju proti režimu Bašarja al Asada. Washington Post in New York Times, ki sta sočasno citirala neimenovane vladne vire, navajata, da je bila odločitev o tem sprejeta pred mesecem dni, in sicer po posvetovanju Trumpovega svetovalca za državno varnost Herberta Raymonda McMastra z direktorjem Cie Mikeom Pompeom. Ugotovila sta menda, da je večletni tajni program pomoči za zrušitev sirskega režima obsojen na propad, prav tako želje, da bi režim sedel za pogajalsko mizo brez Asada.

Precej zgrešene pomoči

Prejšnji ameriški predsednik Barack Obama je Ciino tajno podporo tako imenovani svobodni sirski armadi (FSA) potrdil leta 2013 ob sodelovanju Jordanije, arabskih zalivskih držav in Turčije. Imel je nekaj uspeha na terenu, tudi z združitvijo raznih uporniških frakcij, sam cilj zrušitve Asada brez vidnega naslednika, ki bi zagotovil stabilnost v državi, razbiti zaradi državljanske vojne, pa je bil vseskozi vprašljiv. Še več, rojstvo Islamske države, ki se je razrasla v obsežnem delu Sirije in sosednjega Iraka, je dodatno okrepilo bojazen, da bodo orožje, denar in tudi nekateri radikalizirani vojaško izurjeni posamezniki iz različnih sirskih uporniških skupin pristali v vrstah ekstremističnega samooklicanega kalifata. Ob tem pa je od leta 2015 potekal tudi poseben program Pentagona, podprt s pol milijarde dolarjev, namenjen prav tako urjenju in opremljanju sirskih upornikov. Šlo je za oblikovanje 5000-glave uporniške vojske, katere primarni cilj za ZDA ni bil Asad, ampak Islamska država. Zadeva je ušla Pentagonu iz rok, saj se je sestavljanje te vojaške formacije še isto leto končalo z njenim popolnim razpadom, pri čemer so dezerterji in orožje končali pri skrajnežih, ki so se uperili proti zmernim sirskim upornikom.

Sirski konflikt se je v šestih letih preobrazil v zapleteno državljansko vojno z nejasno sliko oboroženih formacij in njihovih medsebojnih front, ki jih za nameček pomagajo risati regionalne in druge vpletene države. ZDA so se intenzivno osredotočile na uničenje Islamske države, pri čemer ukinjanje Ciinega programa ne bo odigralo nobene vloge. V zadnjih dveh letih je namreč ameriška vojska našla pravega zaveznika v sirskih Kurdih. Njihovo milico YPG je uspešno povezala s sirskimi demokratičnimi silami (SDF) ter oboje okrepila z okoli 800 svojimi pripadniki specialnih enot. Predstavniki ameriške vlade naj bi tudi potrdili, da je prekinitev Ciine pomoči sirskim upornikom povezana z ruskim prizadevanjem po končanju konflikta. Tudi zato so po Trumpovih pogovorih z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom objavili premirje na sirskem jugozahodu.