Prav danes, ko se je v Bruslju začenjala dvodnevna mednarodna konferenca Združenih narodov in Evropske unije o Siriji, so iz regije Idlib pod nadzorom upornikov začeli prihajati posnetki mrtvih civilistov, tudi otrok, ki so domnevno umrli v napadu s kemičnim orožjem. Iz besed zdravnikov na terenu je hitro postalo jasno, da gre za dogodek velikih razsežnosti, v katerem naj bi umrlo najmanj 58 ljudi, od tega enajst otrok, več sto pa je bilo poškodovanih. Manj jasno je bilo, kdo je kriv za napad. Zahodne države so hitro obtožile Al Asadov režim, ta pa je odgovornost zanikal.

Ljudi spirali kar na cesti

Napad se je zgodil v mestu Kan Šejkun v provinci Idlib na severozahodu države, ki je večinoma pod nadzorom upornikov. V jutranjih urah so ga po navedbah očividcev napadla letala, potem pa so sledili grozljivi prizori, saj so zaradi napada (po ocenah navzočih zdravnikov je šlo za sarin ali klor) umrle cele družine. »Nikoli nisem videl česa takšnega. Ne da se opisati. Podobe bodo ostale z menoj vse življenje,« je za CNN dejal zdravnik Fares Al Jundi, ki je pohitel pomagat v bližnjo bolnišnico. Ta se je kot vse v okolici hitro polnila s poškodovanimi, večinoma ženskami in otroki s hudimi dihalnimi težavami, peno na ustih, pobledelo kožo in zoženimi zenicami. Na posnetkih je bilo videti, kako reševalci kar na cesti z vodnimi curki spirajo ljudi, ki hlastajo za zrakom, in odnašajo otroke brez vidnih znakov življenja v vozila, ki hitijo v bolnišnico. Na eni od fotografij je na kupu osem verjetno mrtvih otrok.

Doslej najhujši napad s kemičnim orožjem med šestletno sirsko državljansko vojno se je zgodil leta 2013 v Ghouti blizu Damaska, ko je bilo po zelo različnih ocenah ubitih od 280 do 1700 ljudi. Zanj obtožujejo Al Asadov režim. To je bil sploh najhujši napad s takšnim orožjem na svetu po iraško-iranski vojni v 80. letih.

Vladni mediji: Eksplodiralo je v tovarni Al Kaide

Francoski predsednik François Hollande je za napad takoj obdolžil vladni režim Bašarja Al Asada. Britanski zunanji minister Boris Johnson je dejal, da bo Al Asad kriv za zločin proti človeštvu, če se izkaže, da stoji za napadom. Tudi tiskovni predstavnik Bele hiše Sean Spicer je odgovornost za napad pripisal Al Asadu, a dodal, da je posledica »šibkosti in neodločnosti« prejšnjega predsednika Obame. Trumpova vlada je v nasprotju z Obamovo v zadnjih tednih sicer povedala, da zrušitev Al Asada ni njena prednostna naloga in morda tudi ne cilj.

Sirska vojska je zanikala uporabo kemičnega orožja. Vladni mediji so poročali, da je prišlo do eksplozije v objektu, kjer Al Kaida izdeluje kemično orožje, verjetno potem, ko so ga zadeli iz letala. Rusija, ki podpira Al Asada, je sporočila, da njena letala niso bila v zraku nad območjem.

O dogodkih sta se po telefonu pogovarjala tudi ruski in turški predsednik, Vladimir Putin in Recep Tayyip Erdogan, ki sta bila skupaj z Iranom pobudnika pogajanj za dosego premirja v Siriji. Uradna Ankara je ocenila, da lahko današnji napad ta prizadevanja resno ogrozi. ba, agencija