V ponedeljek bo generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc, ki je na tem položaju od konca aprila, sprožil postopek za razrešitev direktorice TV Slovenija Ljerke Bizilj. Za odstavitev s položaja Kadunc potrebuje soglasje programskega sveta, ki bo o tem odločal na ponedeljkovi seji.

Porušeno zaupanje

Generalni direktor Biziljevi očita, da ni ustrezno ukrepala po tem, ko je bil v oddaji Tednik objavljen prispevek o hrvaškem ultranacionalističnem pevcu Marku Perkoviću Thompsonu, ki na svojih nastopih med drugim poveličuje ustaštvo. Igor Kadunc meni, da bi morala direktorica po odstopu avtorja prispevka in tedanjega urednika Tednika Igorja Pirkoviča odstaviti še odgovorno urednico Jadranko Rebernik. Ljerka Bizilj je sicer prispevek, ki je tudi po njenem mnenju Thompsona obravnaval preveč benevolentno, obsodila, a je menila, da zanj Rebernikova ni odgovorna do te mere, da bi morala oditi. Takšno odločitev pa Kadunc povezuje s preteklimi ravnanji Biziljeve. V gradivu, s katerim je podkrepil predlog za razrešitev, je naštel primere iz preteklih let, v katerih se direktorica ni odzvala na opozorila programskih svetnikov ali varuha pravic gledalcev in poslušalcev, da mora v televizijskem programu zagotoviti spoštovanje standardov, ki veljajo za javni medijski servis. Biziljevi Kadunc očita »odsotnost določanja, nadzorovanja, spremljanja in usmerjanja dela urednikov in drugih programskih delavcev«.

Poleg tega ji očita tudi napake pri kadrovanju. V preteklih letih so namreč na TV Slovenija zaposlovali večje število honorarnih sodelavcev, ki bi v resnici morali dobiti pogodbe o zaposlitvi, saj delo opravljajo redno, enako kot zaposleni. Ker jih RTV Slovenija ni zaposlila, za pogodbe s sodelavci televizije pa je odgovorna Ljerka Bizilj, se javni zavod sooča s tožbami (ki jih neredko izgubi) in inšpekcijskim nadzorom ter kaznimi. Kadunc je prepričan, da bi Ljerka Bizilj to področje morala urejati, pa ga ni. »Zaupanje na ravni generalni direktor – direktorica televizije je tako porušeno, da tudi iz tega razloga mandata kot ena vodilnih delavk zavoda ne more nadaljevati,« zaključuje Kadunc.

Direktorica pravi, da gre televiziji dobro

Ljerka Bizilj se je danes odzvala, rekoč, da direktor Kadunc od nje zahteva zamenjavo odgovorne urednice »na osnovi tega, enega primera«. »Takšno ravnanje bi razumeli kot čistko!« pravi Biziljeva. Zatrjuje, da je že ostro ukrepala: »Urednik Tednika, ki je imel polna pooblastila za urednikovanje oddaje, je zamenjan, odgovorna urednica je bila opozorjena, naj okrepi nadzor nad uredniško in novinarsko ekipo in posredovanim programom, začenja pa se tudi široka notranja razprava o krepitvi novinarske odgovornosti, spoštovanja profesionalnih standardov in poklicnih meril novinarske etike.«

V zvezi z zaposlovanjem honorarcev je zatrdila, da je »kadrovska politika TV Slovenija del celovite kadrovske politike RTVS«. »Nobena zaposlitev, nobena pogodba ne gre in ni šla mimo pravne pisarne oziroma generalne direkcije,« je s prstom pokazala na pisarno generalnega direktorja (ki jo je še do aprila vodil Marko Filli). Zatrdila je še, da je TVS stroške dela, rednega in honorarnega, v zadnjih dveh letih močno racionalizirala. »Če jih ne bi, bi imela RTVS v času, ko so se plače dvignile in so se v maso plač vključila napredovanja, veliko težav,« pravi Biziljeva. »V petih ali šestih letošnjih mesecih je TVS edina večja televizija na Slovenskem, ki se ji je povečala gledanost v primerjavi z enakim obdobjem lani! Posluje v načrtovanih finančnih okvirih, prihodek od oglaševanja je v pol leta višji od načrtovanega vsaj za 250.000 evrov in tudi drugi komercialni prihodki so vsaj za toliko višji. Nenavadno je, da smo v takšnih okoliščinah moteč element!« dodaja direktorica.

Predsednik programskega sveta Miran Zupanič burnega dogajanja danes ni utegnil komentirati. Če bo Ljerka Bizilj v ponedeljek razrešena, bo RTVS nove kandidate za vodenje televizije iskala z razpisom.