Že prvo srečanje med Sindikatom delavcev gostinstva in turizma Slovenije ter Turistično-gostinsko zbornico (TGZ), s katerim naj bi začeli pogajanja o višini regresa, dvigu plač in spremembah kolektivne pogodbe, se je končalo neuspešno. Ker so delodajalci zavrnili zahtevo za dvig najnižjih osnovnih plač in zvišanje regresa z lanskih 930 na 1000 evrov bruto, ob tem pa so se člani delodajalske pogajalske skupine po trditvah generalne sekretarke sindikata Karmen Leban še »posmehovali in pokazali popolnoma neprimeren odnos«, je sindikat zapustil pogajanja in napovedal, da se jih ne bo več udeležil.

Sindikat grozi z bolniškimi odsotnostmi

»Že tako nizke plače v gostinstvu se kljub bistveno izboljšanim rezultatom poslovanja v dejavnosti niso zvišale že pet let. Tako kot letošnje leto letijo v nebo prihodki od turizma, letijo v nebo le še neplačane presežne ure zaposlenih, prav tako pa se množijo tudi stalne kršitve odmorov in počitkov ter druge delovnopravne zakonodaje,« opozarja Lebanova. Nizke plače, slabe delovne razmere, delovni čas in šikaniranje delavcev so po njenih besedah tudi temeljni vzroki za pomanjkanje nosilnih poklicev v gostinstvu: kuharjev, natakarjev, sobaric …

Medtem ko slovenski turizem dosega rekordne rezultate, so delavci v gostinstvu in turizmu še naprej med najslabše plačanimi zaposlenimi. Povprečna plača v panogi je 1086 evrov bruto oziroma 743 evrov neto, pri čemer je za to po podatkih sindikata v povprečju potrebnih 210 opravljenih ur na mesec. »K temu je treba prišteti še skoraj pol milijona evidentiranih presežnih ur, ki so se nabrale še pred začetkom glavnem turistične sezone,« poudarja Lebanova.

V sindikatu zaradi nemogočih razmer razmišljajo o tem, da bi pozvali izčrpane delavce, naj v primeru dela prek 40 ur tedensko odidejo na bolniški dopust, pri čemer bi sindikat socialno ogroženim delavcem kril izpad prihodkov. Poleg tega bodo redno obveščali inšpektorat za delo o kršitvah delovnega časa, kazensko ovajali direktorje, ki kršijo zakon in kolektivno pogodbo, s 1. julijem pa začeli z letaki obveščati slovensko in tujo javnost o položaju slovenskih turističnih delavcev.

Delodajalci menda pripravljeni na kompromis

Nova direktorica TGZ Klavdija Štalcer pravi, da je delodajalska stran pripravljena na kompromise s sindikati. »Žal na sestanku, ki je bil sklican na našo pobudo, nismo prišli do ustreznih rešitev. Ker pa smo se vsekakor pripravljeni še naprej pogovarjati, smo sindikate povabili, da se ponovno sestanemo in uskladimo razhajanja,« je povedala Štalcerjeva. Pojasnila je, da delodajalska stran na tem prvem sestanku še ni imela mandata za pogovore o višini regresa za letos; o tem in o drugih usmeritvah bo namreč upravni odbor zbornice odločal jutri. Glede zvišanja plač pa Štalcerjeva meni, da bi se bilo o tem smiselno pogovarjati ob pogajanjih za novo kolektivno pogodbo, saj se bo veljavna iztekla že konec leta.