Brez reprezentančnega nogometnega tekmovanja ne mine več niti leto, tisto pred svetovnim prvenstvom pa je rezervirano za pokal konfederacij. Tega letos, od danes do nedelje, 2. julija, gostijo štiri ruska mesta (Kazan, Moskva, Soči in Sankt Peterburg, kjer bo tudi finale), na njem pa sodeluje osem reprezentanc: 6 zmagovalk celinskih prvenstev (Avstralija azijskega, Čile južnoameriškega, Mehika srednje- in severnoameriškega, Nova Zelandija oceanskega, Portugalska evropskega in Kamerun afriškega), svetovna prvakinja Nemčija in gostiteljica Rusija.

Za tri reprezentance (Rusija, Portugalska, Čile) bo to prvi nastop na tem tekmovanju, katerega nadaljnja usoda še visi v zraku. Prva težava se bo pojavila že pred prihodnjim SP, ki bo leta 2022 v Katarju v zimskem terminu. Poletni leta 2021 odpade zaradi nehumanih temperatur, zimski pa ne pride v poštev zaradi klubov, ki so že tako komaj pogoltnili ogromen cmok z imenom »prekinitev klubskih tekmovanj za dober mesece leta 2022«. Tako ne čudi, da je predsednik Fife Gianni Infantino ob žrebu skupin v Kazanu dejal, da Fifa še preučuje prihodnost tega turnirja, ki je v različnih izvedbah od leta 1992 potekal desetkrat. Najuspešnejša reprezentanca je doslej Brazilija s štirimi naslovi (od tega je osvojila zadnje tri), Francija ima dva, Argentina, Mehika in Danska pa po enega.

O tem, da pokal konfederacij po pomembnosti ne dosega drugih večjih tekmovanj, veliko pove tudi, da nekatere reprezentance pogosto nanj pošljejo eksperimentalne zasedbe. Letos je najočitnejši tak primer Nemčija, saj bo selektor Joachim Löw pogrešal številne zvezdnike (Neuer, Kroos, Müller, Özil, Hummels…), v moštvu pa je kar sedem novincev in le trije, ki so leta 2014 postali svetovni prvaki (Ginter, Draxler, Mustafi). S tem je ujezil gostitelje, ki so pričakovali zvezdniško zasedbo svetovnih prvakov. »Številni nogometaši so v zadnjem času odigrali toliko tekem, da enostavno potrebujejo počitek. Sicer pa cilj na tem turnirju ni rezultat, temveč razvoj igralcev,« je povedal nemški selektor in dodal, da sicer razume jezo Rusov. Ki pa tudi ne bodo nastopili v najmočnejši zasedbi, saj je selektor Stanislav Čerčesov zbral precej mlado reprezentanco z le devetimi igralci, ki so nastopili na lanskem evropskem prvenstvu, prav vsi pa si kruh služijo v domačih klubih. Drugačna je zgodba pri zmagovalcih obeh najmočnejših celinskih tekmovanj, Portugalski in Čilu, ki se bosta predstavila v praktično najmočnejših zasedbah, zato ne čudi, da sta, poleg (kljub omenjenemu) Nemčije, na stavnicah v vlogi favoritov.

Prav Portugalce pa v prvem krogu čaka tekma, ki bi morala biti, vsaj na papirju, najbolj zanimiva. Pomerili se bodo z Mehiko, reprezentanco, ki ima izmed vseh udeleženk največ nastopov na pokalu konfederacij, saj bo ruski že njen sedmi. »Prepričan sem, da lahko osvojimo turnir in dokažemo, da smo najboljši na svetu,« napoveduje portugalski selektor Fernando Santos, ki pa v isti sapi dodaja, da je precej bolj pomembno, da se Portugalci uvrstijo na svetovno prvenstvo – v svoji kvalifikacijski skupini so trenutno drugi za Švico. Največ kakopak pričakuje od prvega zvezdnika Cristiana Ronalda, ki je kljub serijskem osvajanju lovorik lačen novih. Vprašanje je le, koliko ga bodo »zmotile« obtožbe o utaji davkov, s katerimi se srečuje zadnje dni, ob tem pa so se pojavile novice, da je od vodstva Reala Madrid zahteval menjavo klubskega okolja. Svoje načrte imajo tudi Mehičani, ki prekipevajo od optimizma in napovedujejo ponovitev leta 1999, ko so osvojili svoj edini pokal konfederacij. Najbolj se jim bo poznal izostanek krilnega igralca Porta Jesusa Corone, sicer pa bo jutrišnja tekma med tema nasprotnikoma četrta medsebojna. Dosedanje so se končale z dvema zmagama Portugalcev in remijem.