Ruski predsednik Vladimir Putin je resnega obraza ponudil ameriškim oblastem, da jim pomaga razrešiti vprašanje o tem, ali je ameriški predsednik Donald Trump ruskemu zunanjemu ministru Sergeju Lavrovu med pogovori v Beli hiši res posredoval zaupne obveščevalne podatke Izraela, ki naj bi bili namenjeni le ameriškim očem. Putin je ocenil, da se v ZDA razrašča »politična shizofrenija«, in potem dejal, da je pripravljen kongresu posredovati zapiske pogovorov Turmpa in Lavrova. Obenem je sarkastično okrcal slednjega, češ da niti njemu samemu ni posredoval nobenih skrivnosti, ki naj bi jih izvedel od Trumpa. Lavrov se je prisrčno smejal ob teh besedah, ki jih je Putin izrekel po pogovorih z italijanskim premierjem Gentilonijem.

Washington Post je v ponedeljek poročal, da je Trump Lavrovu govoril o obveščevalnih podatkih tretje strani (Izraela) in tudi o lokaciji pod nadzorom Islamske države, iz česar naj bi Moskva morda lahko odkrila obveščevalni vir. Afera bo v ospredju zanimanja ob Trumpovem obisku Izraela prihodnji teden.

Je Trump skušal vplivati na FBI?

Putinova ponudba je seveda bodica Združenim državam, kjer se že mesece ukvarjajo z vprašanjem povezav Trumpovih predstavnikov z Rusijo in njenega vmešavanja v ameriške volitve. Nove zgodbe se rojevajo praktično vsakodnevno. V ponedeljek je več republikanskih senatorjev javno izrazilo željo, da bi bilo res lepo, če bi vsaj en dan minil brez nove afere Bele hiše. Zaman. V torek so ameriški mediji že poročali o zapisku februarskega pogovora šefa FBI Jamesa Comeyja in Trumpa na štiri oči, med katerim naj bi predsednik šefu zvezne policije izrazil upanje, da bo zaprl preiskavo proti svetovalcu za nacionalno varnost Michaelu Flynnu. »Upam, da lahko to opustite,« naj bi rekel Trump.

Flynn je odstopil dan prej, ker se je zapletel v laganje o svojih stikih z ruskimi predstavniki. Comey naj bi zapisnik pogovora naredil sam, ker se mu je zdelo čudno, da želi Trump govoriti na štiri oči. Kongres je že zahteval vse obstoječe zapiske pogovorov Comeyja in Trumpa, kar vključuje tudi morebitne posnetke, na katerih obstoj je v tvitu namignil sam Trump. Slednji je Comeyja odstavil prejšnji teden, kar je v Washingtonu sprožilo politični vihar.

Zdaj je veliko analiz o tem, ali je Trumpove februarske besede mogoče razumeti kot oviranje preiskave, kar bi bil temelj za začetek postopka odstavitve. Vendarle je odstavljanje predsednika predvsem politično dejanje, ki ga nadzira kongres. Tam imajo v obeh domovih večino republikanci, pri čemer pa je opaziti, da njihovo nezadovoljstvo z Belo hišo narašča iz dneva v dan.