Mestna občina Ljubljana in njeni javni zavodi ter podjetja so v zadnjih dveh letih zasadili več kot 12.000 dreves in uredili dva javna sadovnjaka, drevesa pa so presenetljivo pogosto tarča vandalov. Ti so poškodovali že toliko mladih dreves, da se je občini nabralo že za približno 100.000 evrov škode. Na občinskem oddelku za varstvo okolja priznavajo: »Nismo si mislili, da bi lahko večje število dreves izzvalo tudi več vandalizma nad njimi. To početje je nerazumno, a se kljub nenehnemu ozaveščanju očitno najdejo posamezniki, ki javnega prostora, zasaditev in urbane opreme žal ne spoštujejo.«

V zadnjem napadu na drevesa izginilo 20 sadik

Po podatkih javnega podjetja Snaga se je prvi večji napad na mestna drevesa zgodil med novembrom 2014 in januarjem 2015, ko so neznanci poškodovali kar 61 dreves. Avgusta 2016je bilo uničenih še 22 dreves ob koseškem ribniku in decembra 13 lip, ki jih je mestu podarila Semenarna Ljubljana. Veliko škodo so neznanci naredili v javnem sadovnjaku na Grbi. Občina ga je zasadila jeseni leta 2015, že v naslednjem letu pa je bil kar trikrat napaden. Prvi napad se je zgodil avgusta, ko jo je skupilo 49 sadnih dreves. Neznanec ali neznanci so se mladih dreves lotili tako, da so jim zlomili krošnje. Enako se je v javnem sadovnjaku zgodilo še novembra in takrat je bilo poškodovanih 26 dreves. Preostala cela drevesa so neznanci uničili v zadnjem napadu decembra lani.

Zadnji vandalizem nad drevesi se je zgodil aprila letos, in sicer v novem sadnem nasadu v Savskem naselju. Po podatkih občine je neznanec izpulil in ukradel 20 sadik jablan in hrušk. Na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet menijo, da gre pri napadih na drevesa »večinoma za objestnost, vandalizem in namerno poškodovanje tuje lastnine s strani ljudi z osebnimi težavami, ki jih rešujejo na napačen način«.

Policija odkrila enega storilca

Na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet so dejali, da vsak primer vandalizma nad drevesi prijavijo policiji. A iskanje storilca ni preprosto, saj »po navadi ni uporabnih sledi na kraju (ali so uničene), ni očividcev, po navadi kraji tudi niso zaščiteni z videonadzorom«, so pojasnili na ljubljanski policijski upravi.

Policija je zaradi poškodovanja dreves kazensko ovadila 22-letnega Ljubljančana, ki je v času od 1. novembra 2014 do 23. januarja 2015 ob Poti spominov in tovarištva namerno poškodoval več deset dreves tako, da jim je olupil lubje, jih zlomil, jim polomil veje. Občini je s tem povzročil veliko premoženjsko škodo. V drugih primerih vandalizma nad drevesi policisti še iščejo storilce.

Občina je sicer predpisala precej visoko globo za namerno poškodovanje dreves na javnih površinah; ta znaša kar 1000 evrov. A kot ugotavljajo na občini, kazen ne glede na višino nima učinka, ker je storilca »treba izslediti in mu dokazati krivdo, postopki pa so večkrat dolgotrajni«. Na občini pri preprečevanju takšnih dejanj v prihodnosti še vedno veliko stavijo na ozaveščanje prebivalcev in krepitev zavedanja, »da je 'skupno' tudi 'tvoje'«. Na občini ocenjujejo, da je skupnost že zdaj dobro ozaveščena, saj so dobili predloge, da bi občani na primer organizirali nočno stražo in da bi mestni redarji ter policisti na problematičnih območjih okrepili nadzor. »Zaupamo, da bomo sčasoma vplivali tudi na odločitve povzročiteljev tovrstnih dejanj,« so optimistični na oddelku za varstvo okolja.

Na policiji pa prosijo občane, ki bi »zaznali tovrstna sumljiva ravnanja, da o tem čim prej obvestijo policiste na interventno številko 113, sami pa naj se ne izpostavljajo in ne skušajo prijeti morebitnih osumljencev«. Občani bodo policistom najbolj pomagali, če si bodo zapomnili osumljence, smer bega, morebitna vozila in podobne podatke.

Še vedno izgine kakšen kip

Priljubljena tarča vandalov ali tatov so že nekaj let tudi kipi. Ker v zadnjih letih ni bilo poročil o krajah, poskusih kraje ali poškodbah kipov, nas je zanimalo, ali se je stanje na tem področju izboljšalo. A na oddelku za kulturo so pojasnili, da »ne moremo reči, da se je na tem področju stanje umirilo ali da so se razmere uredile, saj nas vsak primer vandalizma ali kraje, ne glede na pogostost ali vrednost, vznemirja«. Ob tem so na oddelku za kulturo navedli, da so neznanci leta 2015 ukradli kip Prežihovega Voranca pred istoimensko osnovno šolo in letos uničili kopijo kipa Karla Destovnika - Kajuha pred istoimensko šolo. Original drugega kipa so neznanci leto prej celo ukradli, a so ga policisti po enem mesecu našli nepoškodovanega.

V zadnjih letih je bilo več kipov poškodovanih. Med drugim vandale očitno »privlači« bronasti križ na kipu Janeza Krstnika na Trnovskem mostu. Na občinskem oddelku za kulturo so pojasnili, da so neznanci lani jeseni križ ukradli, zato so naročili izdelavo novega, ki je stal skoraj 2000 evrov. Letos aprila so neznanci zlomili desno roko omenjenega trnovskega kipa, »verjetno zaradi ponovnega poskusa kraje bronastega križa«, sklepajo na oddelku za kulturo.