Izbira, ki jo ponujajo programi EU, je zelo raznolika, med njimi sta tudi opravljanje prostovoljnega dela in praktično usposabljanje za delo. Med izobraževanjem v tujini sva spoznali slovenska študenta Ekonomske šole Novo mesto, višje strokovne šole, Gašperja Jakšeta in Janija Leskovca, ki na Portugalskem v mestu Braga opravljata delovno prakso. Njuno delo obsega fotografiranje, snemanje in montažo videoposnetkov. Možnost za delovno prakso sta dobila prek šole in programa Erasmus+.

Včasih gre zlahka, drugič ne

Kako težko je torej priti do delovne prakse v tujini? »Poslal sem veliko prošenj, vendar mi večinoma sploh niso odgovorili, če pa so mi že, so mojo prošnjo zavrnili,« pravi Gašper. Po končanem prvem letniku fakultete se je odločil, da bo poskusil še enkrat, in tako sta se skupaj z Janijem prijavila na razpis. Jani nasprotno meni, da pot do prakse sploh ni bila težavna: »Evropska unija ni preveč selektivna, torej do delovne prakse ni težko priti.«

Zdaj sta dva meseca na Portugalskem in opravljata delovno prakso v podjetju BragaMob in CRU Design. Ti podjetji sodelujeta v programu Erasmus+ in na Portugalskem organizirata različna izobraževanja ter delovne prakse za študente in dijake, ki živijo na območju Evrope in imajo stalno prebivališče v državah članicah Evropske unije. Kako jima je torej Unija konkretno pomagala in jima še bo v zadnjem mesecu dela v Bragi, kolikor jima je še ostalo poslovne prakse? »Pokrijejo nama vse stroške bivanja in prevoza, stroškov prehrane pa ne. Predvsem pa nama je pomagala pri uresničitvi sanj, saj si v življenju želiva veliko potovati in opravljati prakso v tujini, kar nama bo pomagalo pri bodoči zaposlitvi. Želela sva si začutiti življenje v novem okolju, kjer sva odvisna predvsem od svojih sposobnosti in veščin,« sta povedala.

Po delovni praksi morda tudi življenje v tujini

Videla sta velik del Portugalske, pokusila hrano, ki je v Sloveniji morda nikoli ne bi, govorila z ljudmi, ki so odraščali v drugačnem okolju in razmišljajo ter rešujejo težave na drugačen način. Razmišljata tudi o življenju v tujini po opravljenem študiju, saj si želita novih poznanstev in dogodivščin.

Bi v programu opravljanja delovne prakse v tujini kaj spremenila? »Bilo bi dobro, če bi se imela priložnost vključiti v še kakšen drug projekt poleg trenutnega dela, da bi morda imela kakšno priporočilo več in še nekaj zaslužka, saj je trimesečno bivanje v tujini kar velik strošek. Za opravljanje prakse ne dobiva nikakršnega plačila.« Vseeno dijakom in študentom iz Slovenije priporočata, da gresta po njuni poti, saj pravita, da programi EU ponujajo, kar mladi potrebujejo: veliko novih izkušenj in pogledov na svet, pridobivanje odgovornosti in samostojnosti.