S turističnim letom 2016 so v javnem zavodu Turizem Ljubljana lahko zadovoljni. Ob lanskoletnih rekordnih številkah in številnih omembah prestolnice kot obiska vrednega turističnega cilja v tujih medijih so že do letos, kot je razvidno iz letnega poročila zavoda za poslovno leto 2016, uresničili tudi večino ciljev, ki so si jih zadali v sklopu strategije razvoja in trženja turistične destinacije Ljubljana za obdobje 2014–2020.

Če v zavodu o številu turistov in številu nočitev lahko govorijo v presežkih, zadovoljni pa so lahko tudi s povprečno zasedenostjo hotelskih sob, »črna pika« na seznamu ciljev za zdaj ostaja le povprečna doba bivanja obiskovalcev v Ljubljani.

Čas bivanja z 1,9 na 1,8 dneva

Kot je razvidno iz letnega poročila, so v Turizmu Ljubljana v sklopu strategije za obdobje 2014–2020 začrtali, da bo do leta 2020 povprečna letna rast števila nočitev 5-odstotna in rast števila prihodov obiskovalcev 3,5-odstotna, med cilji pa so navedli tudi povečanje dnevne potrošnje povprečno za tri odstotke na turista na leto in dvig povprečne letne zasedenosti hotelskih sob nad šestdeset odstotkov. »Strategija turističnega razvoja mesta je podaljšati dobo bivanja posameznega obiskovalca in zmanjšati število dnevnih obiskovalcev, ki v mestu nič ne zapravijo, hkrati pa v sezonskih mesecih povečujejo zasičenost v središču mesta,« je že pred časom poudarila tudi direktorica Turizma Ljubljana Petra Stušek.

Po za zdaj še sicer neuradnih statističnih podatkih je lani v prestolnici prenočilo 704.970 obiskovalcev, turisti pa so opravili 1.304.194 nočitev. S tem so cilja o povprečni rasti prihodov in nočitev v javnem zavodu že dosegli. Za primerjavo, leta 2012 je prestolnico obiskalo 456.659 turistov, ki so opravili 851.386 nočitev. Vendar so se obiskovalci v mestu lani zadržali manj časa, kot so se nadejali v javnem zavodu.

Kot cilj so si namreč v sklopu strategije zastavili približno 1,5-odstotno letno rast povprečne dobe bivanja, a se čas, ki ga turisti preživijo v Ljubljani, v zadnjih letih ni podaljšal, temveč se je nekoliko skrajšal. Med letoma 2012 in 2014 so se namreč obiskovalci v glavnem mestu zadržali povprečno 1,9 dneva, medtem ko je konec leta 2015 povprečna doba bivanja turistov znašala 1,8 dneva. »To je eden naših večji izzivov do leta 2020,« so v letnem poročilu zapisali v Turizmu Ljubljana, kjer želijo do takrat povprečno dobo bivanja dvigniti na 2,08 dneva.

Raznolika in pestra ponudba

Že v začetku letošnjega leta so v Turizmu Ljubljana poudarili, da želijo obiskovalce spodbuditi, da bi v prestolnici ostali dlje, predvsem z raznoliko turistično ponudbo, ki sega tudi onkraj starega mestnega središča in v zaledje Ljubljane, med drugim pa krepijo tudi ponudbo na področju kulturnega turizma. V poročilu so zdaj kot ukrep navedli še povečanje pestrosti in privlačnosti doživetij, ki jih obiskovalcem že ponujajo. Turistom želijo namreč ponuditi več razlogov, da se bodo odločili za daljši oddih v prestolnici.

Obiskovalcem so zato že na voljo raznolika doživetja, kot so klasični ogledi turističnih znamenitosti in doživljajska vodenja, nekatera tudi zunaj mestnega središča. »S tem bi turista v Ljubljani zadržali dlje, ob tem pa bi potrošil tudi več za dodatno ponudbo, od hrane in pijače, nakupovanja spominkov, izletov po regiji in Sloveniji do dodatnih aktivnosti,« so zapisali.