»Če se hočete izogniti kritiki, ne recite nič, ne delajte nič in bodite nič,« je v govoru na slovesnosti v ljubljanskem hotelu Union poudaril guvernerBanke Slovenija Boštjan Jazbec. Po njegovih besedah smo v zadnjem desetletju, odkar imamo v Sloveniji evro, dobili dragoceno lekcijo ne le v evrskem območju, ampak povsod v svetu. »To je krizo, ki nas je vse razgalila in postavila pred nove izzive. Naredili smo več kot nič, kar je očitno iz kritik, ki letijo na Banko Slovenije. Neprestano. Če si ne bi upali v zadnji finančni krizi ukrepati drugače, kot smo bili navajeni, ukrepati na nov način, z novimi, nestandardnimi ukrepi, ne bi dosegli, kar smo. Toka ne bi obrnili v pravo smer,« je izpostavil Jazbec. Kot guverner je ponosen na vse odločitve, ki so jih sprejeli v najbolj kritičnih trenutkih leta 2013.

»Ravnali smo prav in najbolje možno. Ponovno bi ravnal enako kljub vsem kritikam in diskreditacijam, ki postajajo stalnica. Kritike bodo enkrat utišala dejstva, ki so na mizi. Dejstva pa lahko razložimo le tistim, ki jih želijo slišati in razumeti, ostalim ne,« je še sklenil guverner.

Draghi: Evru je naklonjenih 85 odstotkov Slovencev

Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Draghi je z današnjo udeležbo na slovesnosti na neki način prišel (vnovič) podpret guvernerja Jazbeca. Nanj namreč letijo številne kritike predvsem glede izbrisov podrejencev. Draghi je Jazbeca zaščitil tudi pri kriminalistični preiskavi julija lani, ko je protestiral zaradi zaseženih informacij ECB. »Čeprav so bila zadnja leta za Slovenijo, kot tudi za ostalo Evropo, težka, ste lahko ponosni na to, kar ste kot narod dosegli. Po le dveh letih članstva v EU ste se lahko kot prva od novih članic že pridružili območju evra,« je dejal Draghi in poudaril, da je od takrat Slovenija globoko integrirana v evropsko denarno unijo. »Evru je še danes naklonjenih 85 odstotkov Slovencev, kar odraža moč naše skupne vezi,« je še dejal Draghi.

»Ko je kriza sredi leta 2010 dosegla dno, je bilo slišati mnenja o ponovni uvedbi tolarja. Ne tedaj in ne danes ne mislim, da bi bilo to res bolje,« je dejal predsednik države Borut Pahor. Ocenil je, da so pred desetletjem tako Banka Slovenije in finančno ministrstvo kot tudi Zveza potrošnikov, ki je s svojim projektom Pricewatch preprečila neupravičene podražitve blaga in storitev, pomembno in dobro opravili svojo nalogo. Po njegovem mnenju je skupna valuta ena od največjih pridobitev skupne evropske politike.