Večletna najhujša bitka sirske vojne se je sinoči očitno končala s porazom upornikov in zmago vojske predsednika Bašarja Al Asada. Turčija in Rusija sta sodeč po poročilih sodelovali pri dogovoru o prekinitvi ognja, ki bo upornikom, ukleščenim v še zadnjih žepih na vzhodu mesta, omogočil umik, ki naj bi se začel drevi ob zori. Umik bo omogočen tudi civilistov, pri čemer pa ruski veleposlanik pri OZN Vitalij Čurkin pravi, da za to ni potrebe, saj da niso ogroženi. Takšne besede so v nasprotju s trditvami OZN. Njihov tiskovni predstavnik za človekove pravice Rupert Colville namreč trdi, da so vojaki vladne vojske med zavzemanjem vzhodnega Alepa v zadnjih dneh ubile najmanj 82 civilistov, od tega enajst žensk in trinajst otrok.

Uporniki bodo sodeč po prvih poročilih o dogovoru smeli zapustiti mesto z osebnim oziroma lahkim orožjem. Njihov poraz se je v zadnjih dneh že nakazoval, zdaj pa je očitno dokončen. »Bili smo vztrajni, na žalost pa nam prav nihče ni stal ob strani,« je za Reuters dejal poveljnik pri uporniški skupini Džaba Šamija, ki je želel ostati neimenovan. V mestu je sinoči sodeč po poročilih po dolgem času zavladala tišina – brez bombardiranja in streljanja. V zahodnem delu mesta pa so slavili.

Poraz v Alepu je velikanski udarec za pisano in neenotno združbo upornikov, ki so po arabski pomladi in vstaji leta 2011 upali, da bodo Al Asada zrušili s položaja. Nekaj časa jim je kazalo relativno dobro, po ruskem vstopu v vojno pa so se razmerja spremenila. Moskva je z izdatnimi zračnimi napadi morda ključno pripomogla k vladni osvojitvi največjega sirskega mesta, ki danes, sodeč po fotografijah, ki prihajajo od tam, spominja na velikansko razdejanje. Svoje pa so k zmagi Asada doprinesle tudi šiitske milice, ki jih podpira Iran, in Hezbolah.

Toda sirske vojne kljub padcu Alepa ni konec. Uporniki še nadzirajo dele ozemlja in pričakovati je, da bodo zdaj ubrali tudi bolj gverilsko taktiko. Tudi Islamska država še zdaleč ni pregnana iz Sirije. Težave, ki jih ima koalicija pod vodstvom iraške vlade pri ponovnem zavzetju Mosula na severu Iraka, kažejo, da ostaja samooklicani kalifat precej trdoživ. ba, agencije