355 strani poročila

Mmusi Maimane, vodja DA, je ob tokratni napovedi nezaupnice Zumi dejal, da poslanci njihove poteze ne bi smeli jemati strankarsko. »Vem, da so tako med njimi kot v vladi člani ANC, ki imajo dovolj Zumovega ravnanja. Zdaj imajo priložnost, da zaradi nezadovoljstva dejansko nekaj storijo,« je dejal. Komentatorji ocenjujejo, da bodo poslanci ANC, ki imajo v parlamentu dvotretjinsko večino, predsednika znova podprli, podobno kot v dveh prejšnjih glasovanjih.

Zuma je od izvolitve leta 2009 preživel vrsto z njim povezanih korupcijskih škandalov, tokratno 355 strani dolgo poročilo protikorupcijske komisije pa je zanj še posebno obremenjujoče. Osredotočilo se je na njegove povezave s tajkunskimi brati Adžajem, Atulom in Radžešem Gupto, ki naj ne bi vplivali samo na njegove vladne odločitve, ampak tudi na imenovanja ministrov. Med najbolj spornimi je bilo imenovanje Davida van Rooyena za finančnega ministra konec lanskega leta, le dan po njegovem obisku pri Guptovih, zaradi česar je vrednost randa v enem dnevu padla za skoraj šest odstotkov. Zuma je van Rooyena zamenjal po štirih dneh, a je ostal v njegovi ministrski ekipi.

Poročilo ne govori o Zumovem kaznivem ravnanju, navaja pa, da so si bratje Gupta, ki obvladujejo precejšen del rudarskega sektorja oborožitvene industrije in medijev v Južni Afriki, v poslih z vlado v minulih letih zagotovili več kot 500 milijard dolarjev prometa. Zuma naj bi bil seznanjen tudi s tem, da so podjetni bratje indijskega porekla podkupovali vladne uradnike, ti pa so na protikorupcijsko poročilo zdaj vehementno reagirali z izjavo, da se ga veselijo, ker jim daje priložnost, da operejo svoje ime, saj naj bi bilo poročilo »polno napak in ovrgljive vsebine«. de