Britanska premierka, ki Britancem papagajsko ponavlja, da je brexit brexit in da bo velik uspeh, noče pa jim razkriti tega, kakšen brexit načrtuje vlada, je malo pred referendumom bankirjem Goldman Sacha na skrivaj predavala o svojih brexitskih skrbeh in pomislekih.

Na Mayevo se je vsul plaz kritik v Britaniji in v tujini, ko je dnevnik Guardian objavil tonski posnetek njenega javnosti do zdaj neznanega protibrexitskega predavanja, ki naj bi bilo zasebno (kar koli že to pomeni). Če bi vse svoje skrbi, povezane z brexitom, ki jih je imela samo mesec dni pred referendumom, razkrila rojakom, ne pa samo bankirjem, bi morda veliko manj Otočanov glasovalo za odhod iz EU. Pa jih ni. V javnosti se je komaj slišno oglasila proti brexitu, potem pa posegla po podmorniški strategiji, se »potopila« pod vroče razprave o brexitu. Edini možen razlog za to so bile osebne politične ambicije.

Nihče ne ve, kaj misli zares

Vrsta britanskih poslancev jo obtožuje, da jo je skrbelo samo za lastni položaj v povezavi z odhodom s skupnega trga EU. Kritizirajo jo tudi po EU, posebno v Nemčiji, kjer pravijo, da njene besede jasno kažejo, da se je zavedala, da Britanija ne more zapustiti EU brez ekonomskih posledic. Pravijo tudi, da je prva in glavna dolžnost ministrskih predsednikov zaščititi državo pred vsem, kar ji lahko škodi, kar Mayevi očitno ni. V enournem predavanju je dejala, da so ekonomski argumenti za britansko članstvo v EU jasni: »Mislim, da je to, da smo del 500-milijonskega trgovinskega bloka, za nas pomembno.« »Mislila« je tudi, da veliko ljudi vlaga denar v Britaniji, ker je v Evropi. In da bi se, če Britanija ne bi bila v Evropi, podjetja in družbe, ki bi želela vlagati, vprašala, ali ne bi bilo bolje, da so prisotne na celinski Evropi kot v Britaniji. In dala piko na i svoji zelo razumni oceni, da je »članstvo v EU vsekakor ekonomsko koristno za Britanijo«. Po referendumu in zdaj misli drugače. Ali pa ne. Nihče pravzaprav ne ve, kaj misli.

Zviti načrt je, da nima načrta

Vodja laburistične opozicije Jeremy Corybn je njene brexitske načrte v parlamentu opisal s pomočjo Baldricka, lika iz priljubljene humoristične televizijske serije Črni gad (Blackadder), ker je ta dejal, »naš zviti načrt je to, da nimamo nobenega načrta«. Celo to, da vlada samo pet mesecev pred napovedano sprožitvijo dveletnega brexitskega postopka nima načrta o brexitu, vsaj jasnega, je povsem možno. Corbyn je Mayevi pripisal kaotični torijski brexit. Naravnost neverjetno je, da je Mayeva povsem jasno razložila svoje skrbi bančni eliti, zaskrbljenim rojakom pa ne pove ničesar o tem, o kakšnem brexitu se namerava pogajati z EU. In to, da so morali Britanci izvedeti, kaj naj bi mislila o brexitu na podlagi privatnega oziroma tajnega predavanja bankirjem ameriške investicijske banke.

Vse bolj se zdi, da Mayeva, njena vlada in konservativna stranka že načrtujejo poseben brexit, in sicer – bančni brexit. Z drugimi besedami: da želi samo Cityju, bankam in drugim velikim finančnim korporacijam zagotoviti nespremenjeni položaj na skupnem trgu EU. Vodja liberalnodemokratske stranke Tim Farron je mislil, da je udaril žebljico na glavico, ko je dejal, da je žalostno, da Mayeva ni imela dovolj političnega poguma za to, da bi vse to, kar je privatno, povedala bankirjem, javno povedala tudi rojakom. A ni šlo za pomanjkanje poguma, ampak za obilje osebnih ambicij.