Neprestani lajež sosedovega psa krati spanec bralca Veselka Gustina. »Dokler so sosedi doma, je vse v redu, takoj ko zapustijo hišo, pa začne pes neusmiljeno, neprekinjeno lajati. To lahko traja ure in ure,« svojo težavo opisuje bralec. Ob tem pojasnjuje, da je še posebno moteč lajež v nočnih urah, ko bi pravzaprav moral biti v soseski mir. Ker pogovori s sosedi niso bili uspešni, zdaj sprašuje, kaj še lahko stori.

Naš bralec je eden izmed mnogih, ki jim (pre)hrupno okolje povzroča preglavice. Policisti opažajo, da je povzročanje hrupa danes velik problem, ki je še posebno pereč v bolj urbanem okolju. Čeprav na splošno velja, da bi se vsi sosedi morali obnašati tako, da drug drugega ne vznemirjajo, pa različne navade predvsem v strnjenih mestnih soseskah pogosto trčijo druga ob drugo. Samo lani so policisti med vsemi kršitvami predpisov o javnem redu zabeležili 752 prekrškov zaradi motnje nočnega miru in 929 prekrškov, ko so ljudje hrup povzročali z akustičnimi aparati.

Mir med 22. in 6. uro

Policisti so zadolženi, da bedijo nad spoštovanjem zakona o varstvu javnega reda in miru, ki določa, da lahko kaznujejo tistega, ki drugim med 22. in 6. uro krati pravico do miru in počitka, na primer s preglasnim petjem, ropotom in vpitjem ali pa se je v teh nočnih urah lotil kakšnih gradbenih del, ki niso nujna vzdrževalna dela. »Ti prekrški so najpogostejši v večstanovanjskih zgradbah in njihovi okolici, pa tudi v soseskah stanovanjskih hiš,« pojasnjuje vodja sektorja za odnose z javnostmi policije Vesna Drole. Dodaja, da se ljudje na policiste zaradi prekomernega hrupa največkrat obrnejo prav v nočnem času.

Ob kršenju javnega reda in miru med 22. in 6. uro, za kar mora prekrškar plačati slabih 84 evrov kazni, lahko nezadovoljni sosedje policijo pokličejo tudi takrat, ko nekdo ponoči ali podnevi povzroča hrup s preglasno uporabo televizije, radia, kakšnega drugega akustičnega aparata ali glasbila. Policisti opažajo, da se tovrstne pritožbe najpogosteje nanašajo na zasebne zabave ali na preglasno predvajanje glasbe posameznikov. Teh prekrškov je na področju hrupa največ, pojasnjuje Droletova. Zanje je predpisana globa v višini nekaj manj kot 105 evrov.

Kaj pa pasji lajež?

Če zaradi prehrupnih ljudi policisti lahko ukrepajo, pa se zaplete takrat, ko je preglasen sosedov pes. Izključno zaradi hrupa živali policija namreč ne more posredovati, četudi so živali glasne ponoči. »Niso izpolnjeni pogoji za sankcioniranje lastnika,« navaja Droletova. Policisti lahko posredujejo večinoma takrat, ko je žival na javnem mestu nevarna za ljudi, ali v primerih, ko ljudje ogrožajo žival. Kadar je moteč pasji lajež posledica morebitnega zanemarjanja ali mučenja živali, lahko ukrepa tudi veterinarska inšpekcija.

Vsem, ki jim pasji lajež povzroča neprespane noči, na policiji svetujejo, naj problem izpostavijo na sestanku hišnega sveta. V družbi SPL, ki upravlja številne večstanovanjske stavbe, skušajo denimo pritožbe zaradi laježa reševati s pisnim in ustnim opozorilom lastnika. A pri tem so previdni, so sporočili iz uprave družbe. Ugotavljajo, da je za nekatere lahko nekaj zelo moteče, medtem ko drugi to zlahka tolerirajo. »Pozorni smo, ali je to moteče samo enemu stanovalcu oziroma ali je zadeva moteča za več etažnih lastnikov,« pravijo v SPL. Proti tistim, ki se ne držijo dogovorjenega hišnega reda, ustrezno ukrepajo.

Razlogi za lajež različni

V Društvu za zaščito živali Ljubljana navajajo, da so razlogi za pasji lajež različni: žival se lahko počuti osamljeno ali pa jo je strah, da se lastnik ne bo vrnil, morda nima dovolj gibanja ali pa je pes slabo vzgojen. »Če se lastniki zavedajo težave in jo neuspešno skušajo rešiti, jim lahko pri tem pomagate,« je pred časom na spletni strani društva zapisala Sara Ogrin in predlagala literaturo o pravilni negi in vzgoji psa ali pomoč strokovnjakov.

A tudi v društvu se zavedajo, da pogovor s sosedom ne zaleže vedno. »Stališče našega društva je, da ne glede na to, kako radi imamo živali in kako zelo nas osrečuje bivanje z njimi, pri tem ne smemo pozabiti na potrebe in pravice sosedov. Ti imajo pravico, da živijo mirno in nemoteno. Kdor se obnaša neuvidevno in dopušča, da pes moti okolico, meče slabo luč na vse lastnike psov,« so jasni.