Odbor za enake možnosti v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je v celoti zavrnil izhodišča bele knjige o pokojninah. Predsednica odbora in izvršna sekretarka sindikata Andreja Poje ocenjuje, da je bela knjiga o pokojninah v resnici »knjiga smrti«, ki drastično poslabšuje položaj večine prihodnjih upokojencev, zlasti žensk, z ukinjanjem načela solidarnosti pa omogoča korist le tistim z višjimi dohodki. »Pokojninska reforma ne bi smela slediti zgolj vzdržnosti pokojninske blagajne, ampak tudi vrednotam, kot so pravična družba, solidarnost, varna starost in dostojne pokojnine,« opozarja Pojetova. Meni, da so na ministrstvu za delo »postavili sistem, ki temelji na čistih neoliberalnih ekonomskih načelih brez socialnega čuta«.

Odbor odločno nasprotuje dvigu upokojitvene starosti na 67 let, podaljševanju zavarovalne dobe na 42 oziroma celo 45 let, ter podaljšanju obdobja za izračun pokojninske osnove z veljavnih 24 na 34 najugodnejših zaporednih let, prav tako pa tudi ukinjanju elementov, s katerimi si posameznik lahko zniža starost ob upokojitvi (starševstvo ali delo pred 18 letom) ter odpravi možnosti predčasnega upokojevanja.

Predlagana izenačitev pogojev za oba spola bi močno poslabšala zlasti položaj prihodnjih upokojenk. Pokojnine žensk naj bi poleg predlaganega podaljšanja obdobja za izračun pokojninske osnove »drastično znižala« odprava ženskam namenjenega višjega odmernega odstotka za prvih 15 let pokojninske dobe, še dodatno pa morebitna uvedba točkovnega sistema. Tako zaradi upoštevanja osnov iz celotnega obdobja zavarovanja kot tudi zato, ker bi se namesto osnove, od katere so bili plačani prispevki (zaradi materinskega dopusta, nege bolnega otroka...) upoštevala prejeta nadomestila plače za čas odsotnosti zaradi starševskega varstva in drugih začasnih zadržanosti z dela. Dodatni udarec za zmanjševanje tveganja revščine pri ženskah predstavlja po opozorilih ZSSS predlagani dvig zahtevane starosti za pridobitev pravice do vdovske pokojnine s sedanjih 58 na 65 oziroma 67 let.

Zgolj podlaga za javno razpravo

Na ministrstvu za delo pravijo, da je bela knjiga strokovni dokument, ki služi zgolj kot podlaga za širšo javno razpravo. »Ne podaja dokončnih rešitev, te bodo oblikovane v okviru socialnega dialoga,« poudarja vodja skupine za pripravo bele knjige Andraž Rangus in zagotavlja, da bodo končne rešitve vsebovale zgolj tiste predloge, ki bodo v največji možni meri usklajeni s socialnimi partnerji.

Pojasnjuje, da je razprava glede upokojitvenih pogojev kot tudi glede odmere pokojnine predvidena šele na prihodnjih sejah delovne skupine ESS in da bodo takrat natančneje preučeni tudi argumenti sindikalne strani. Ob tem opozarja, da bela knjiga vsebuje ukrepe, ki naj bi v celoti zaživeli šele v letu 2040 in kasneje. »Njihove učinke je zato treba gledati z vidika prihodnjega stanja v družbi in z vidika generacij, ki trenutno končujejo študij oziroma se šele vključujejo na trg dela,« poudarja Rangus.

Tatjana Čerin iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je nad kritičnim stališčem sindikatov presenečena. »Bojim se, da bi takšna parcialna stališča preveč razvnela strasti in pogajanja močno zavlekla,« je povedala Čerinova; za GZS zaostritev pogojev za ženske ni sporna, saj živijo dlje in tudi dlje prejemajo pokojnino, zato je poenotenje pogojev smiselno in tudi v skladu z evropskimi trendi.

Pogovori med socialnimi partnerji potekajo od julija in naj bi na zahtevo sindikatov trajali do konca prihodnjega leta. Nova pokojninska reforma je predvidena za leto 2020.