»Ko sem se pred leti upokojil, pri izračunu višine moje pokojnine niso upoštevali dela plače, ki sem ga porabil za odkup delnic v podjetju, kjer sem delal. Po aprilski odločbi ustavnega sodišča se mi je končno odvalil kamen od srca. Ustavno sodišče je namreč odločilo, da mora biti v pokojninsko osnovo vštet tudi ta del plače. Prepričan sem bil, da bom že s prvim julijem, kot je določilo ustavno sodišče, dobil višjo pokojnino, a to se še do danes ni zgodilo,« jezno pripoveduje eden izmed več tisoč upokojencev, ki so se po ustavni odločbi izpred slabih treh mesecev razveselili (potencialno) višjih pokojnin.

Vse odločbe veljajo s 1. julijem

Kaže, da imajo v Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) s pregledovanjem dosjejev upokojencev, ki so sodelovali pri notranjih odkupih delnic, precej dela. Rok za izdajo odločb o ponovni odmeri pokojnin za tiste, katerih dokumentacijo je moral zavod pregledati po uradni dolžnosti (v teh primerih so revizorji v preteklosti že pridobili potrebne podatke o plačah zaposlenih), se je iztekel konec prejšnjega meseca. Doslej so pregledali 5561 zadev. V dobrih 1400 primerih se je znesek pokojnine spremenil. V povprečju so se upokojencem pokojnine zvišale za približno 50 evrov na mesec.

ZPIZ mora pregledati še okoli 450 zadev, upokojence pa mirijo, češ da tisti, pri katerih bodo po izteku roka, ki jim ga je naložilo ustavno sodišče, ugotovili, da jim zaradi notranjega odkupa delnic pripada višja pokojnina, zanesljivo ne bodo prikrajšani. Zagotavljajo, da bo odločba o ponovni odmeri pokojnine, ne glede na to, kdaj bo izdana, za vse učinkovala s 1. julijem 2015.

Pri skoraj tri tisoč zadevah, ki so jih preverjali po uradni dolžnosti, pa je imel zavod težave s pridobivanjem podatkov, na podlagi katerih bi lahko izdali odločbe o ponovni odmeri pokojnine. »Problem smo imeli pri obdelavi evidenc za zaposlene v Gorenju, ampak pred nekaj dnevi nam je za ponovno odmero pokojnin končno uspelo pripraviti 1230 zadev, tako da lahko rečem, da smo pridobili podatke vseh podjetij, ki smo jih pregledovali po uradni dolžnosti,« nam je zagotovila Mojca Uhan, vodja službe za matično evidenco zavarovancev in prispevke na zavodu.

Probleme rešujejo, a se zna zavleči

Tisti upokojenci, katerih dokumentacije zavod ni preverjal po uradni dolžnosti, so imeli do konca junija čas za oddajo prošnje za revizijo podatkov o denarju, ki so ga namenili za notranji odkup delnic. Na zavodu so prejeli več kot 30.000 takih zahtev, njihovo pregledovanje, izvedba revizije v podjetjih in na koncu izdaja odločb za ponovno odmero pokojnine pa se zna zavleči, poudarjajo. Med podjetji, za katera so dobili zahtevke za revizijo, je namreč tudi nekaj takih, ki ne obstajajo več, niti nimajo pravnega naslednika. Vse to bo otežilo uradnikom na zavodu pridobivanje podatkov. Kot pravi Uhanova, problem rešujejo skupaj z ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo. To ima centralno evidenco o lastninjenju podjetij, s tem pa tudi podatke o lastninjenju podjetij, ki ne obstajajo več.

»Vse to terja svoj čas,« dodaja Uhanova, ki si za zdaj še ne upa napovedati, do kdaj bodo pregledali vse zahtevke in izdali vse odločbe za ponovno odmero pokojnin. Ta hip pripravljajo seznam podjetij, kjer bi bilo treba izvesti revizijo. Ne glede na to, kdaj bodo upokojenci dobili odločbo o ponovni odmeri pokojnine, bo ta učinkovala za nazaj.

Eva Panjan