Priscilla Chan je pred dnevi v San Franciscu s solzami v očeh govorila o tem, kako bosta z možem Markom Zuckerbergom podarila tri milijarde dolarjev za razvoj medicine, da bi »preprečili vse otroške bolezni oziroma hitro ukrepali ob njihovem odkritju in jih ozdravili«. Govorila je o bolečini, ki jo je videla kot pediatrinja, kadar je morala težko novico o otrokovi bolezni sporočiti staršem, in o tem, kako bosta z možem, ustanoviteljem Facebooka, storila vse, da bosta v eni generaciji našla zdravila za vse otroške bolezni.

Dobrodelnost Zuckerberga in Chanove je postala svetovna novica decembra lani, ko je Zuckerberg napovedal, da bo v času svojega življenja v dobrodelne namene podaril 99 odstotkov svojih delnic Facebooka, ki jih je nemudoma prenesel na sklad Chan-Zuckerberg initiative. V tem trenutku je njegov delež v Facebooku vreden 56 milijard dolarjev. Tedaj so sicer nekateri finančniki namigovali, da je Zuckerbergova namera prenašanja delnic na sklad le način, kako se izogniti davkom, a zakonca sta očitno odločena, da bosta poleg Gatesovih najradodarnejši par na planetu.

Priscilla Chan ni dolgo delala kot pediatrinja. Njeno življenje se je namreč že v študentskih letih zapletlo v mreže facebooka, seveda še preden je ta sploh obstajal.

Družina v čolnu

Odraščala je v mestu Quincy v Novi Angliji, nekaj deset kilometrov od Bostona. Je hčerka beguncev iz Vietnama, ki so jih imenovali ljudje iz čolnov. Po vojni v Vietnamu konec sedemdesetih let je vse do srede devetdesetih namreč v čolnih iz Vietnama čez Južnokitajsko morje pobegnilo v države južne Azije okoli dva milijona pribežnikov. Med begunci so bili tako ekonomski migranti, ki so bežali iz po vojni uničene države, kot tudi pripadniki etničnih manjšin, ki so v novi državi trpeli nasilje. Mednje je sodila tudi kitajska družina Priscille Chan. Imeli so srečo, da so se v mednarodnih programih razseljevanja vietnamskih beguncev naselili v ZDA.

Doma so govorili kantonsko kitajščino, stari starši Chanove, ki so večinoma skrbeli zanjo in njeni sestri, medtem ko so starši delali, se celo nikoli niso naučili angleščine. Chanova je bila odločena, da bo študirala, zato je začela trenirati tenis, da bi na sprejemnih izpitih dobila več točk. Res je dobila štipendijo za Harvard in tako postala prva članica družine, ki je šla na univerzo. Študirala je biologijo in španščino, ob tem pa delala kot prostovoljna učiteljica. Na Harvardu je leta 2003 srečala Zuckerberga.

Srečanje pred straniščnimi vrati

Kraj njunega prvega srečanja ni bil ravno ugleden: spoznala sta se namreč v vrsti pred straniščem med brucevanjem njegove bratovščine. Kasneje je dejala, da je bil Zuckerberg študent, ki se mu ni ljubilo študirati, pritegnil pa jo je njegov nerodni smisel za humor. Postala sta par in leto kasneje je bila Priscilla Chan ena prvih, ki se je pridružila omrežju facebook. Ko se je Zuckerberg preselil v Kalifornijo, je pustila študij na Harvardu ter se vpisala na kalifornijsko univerzo. Leta 2010 sta se končno preselila v skupno stanovanje. Ker pa je bil njen fant deloholik, sta imela pogodbo o razmerju, v kateri je bilo zapisano, da morata imeti vsak teden vsaj en stominutni zmenek, in to ne sme biti v prostorih Facebooka, ter štirinajst dni skupnih počitnic. Potem je ona diplomirala, on je obogatel in leta 2012 sta se poročila na zabavi, na katero so gostje prišli misleč, da bodo proslavili njeno diplomo.

Ves čas se Priscilla Chan upira temu, da bi bila videti kot bogataševa žena. Nekoč sta šli z Zuckerbergovo sestro Randi po nakupih in si občudujoče ogledovali čevlje za 600 dolarjev. Svakinja ji je predlagala, naj si jih kupi, a Chanova ji je odgovorila, da ne bo zapravljala denarja, ki ni njen. Zadovoljna je tudi z življenjem v za njune razmere skromni družinski hiši v Palo Altu, res pa je, da sta kupila tudi štiri sosednje hiše, ki sta jih nameravala podreti in si zagotoviti več zasebnosti. Prav pred dnevi so jima mestni svetniki to namero preprečili.

V nasprotju z možem, ki na facebooku rad objavlja tudi svoje zasebne podvige, je Priscilla Chan veliko bolj zadržana. Zelo je bila jezna na moža, ko je objavil, da je trikrat splavila, preden se jima je lani rodila hčerka Max. Prav njej v čast sta ustanovila dobrodelni sklad, da bi izboljšala življenje hčerkine generacije.