David Cameron? Kdo je že to? Nekdanji britanski premier, ki se bo vpisal v zgodovino kot »krivec« za britanski odhod iz EU, ker je razpisal referendum, kot da je izginil neznano kam. Včeraj pa se je spet veliko govorilo o njem. Ne posebno lepo. Zaradi poslovilne »premierske« poteze, ki je odmevno potrdila njegov slog šestih let za krmilom vlade. Tem so pečat dale politične in druge usluge različnim »prijateljem«, kar je nekaj, čemur v Britaniji rečejo »kronizem«.

Tisk je prišel v posest seznama odlikovanj, ki jih je Cameron sestavil tik pred odhodom z Downing Streeta 10, kar je tradicionalni privilegij odhajajočih premierjev pred primopredajo oblasti. Na Cameronovem za opozicijo in medije kontroverznem seznamu je kup zelo sumljivih odločitev, zaradi katerih opozicijski poslanci spet kličejo k spreminjanju sistema odlikovanj, ki je že celo večnost tarča kritik zaradi »nagrajevanja« osebnih prijateljev premierjev. Nova premierka Theresa May je prek tiskovnega predstavnika odgovorila na kritike, rekoč, da bi poseganje v seznam odlikovanja odhajajočega premierja dalo »zelo slab prvi zgled«.

Tednik Sunday Times, ki se je pred uradno objavo seznama dokopal do imen odlikovancev, med njimi navaja vodilne politike, ki so se na referendumu potegovali za članstvo v EU, člane Cameronovega osebja in celo stilistko Cameronove žene Samanthe. Nekdanji Cameronov svetovalec trdi, da kritiko motivira zavist. Namestnik vodje opozicijske laburistične stranke Tom Watson je Cameronov seznam, na katerem je 48 imen, kritiziral kot primer delovanja »omrežja starih prijateljev«. Razburjeni so tudi konservativni zagovorniki brexita. Na seznamu naj bi bil uradni vodja proevropskega tabora na referendumu Will Straw (sin laburističnega težkokategornika Jacka Strawa). Cameron je za odlikovanje viteza britanskega imperija, ki prinaša prestižni naslov sir, predlagal dva vodilna donatorja proevropskega tabora na referendumu. Za viteze je predlagal tudi štiri ministrske kolege iz svoje vlade, ki so bili vsi proti brexitu, med njimi nekdanjega zunanjega ministra Philipa Hammonda, zdajšnjega finančnega ministra v vladi Therese May. Na seznamu predlaganih odlikovancev je kar 24 članov Cameronovega osebja. Tudi dva voznika. Najbolj sporno ime je Isabel Sperman, ki jo je Cameron zaposloval kot posebno svetovalko žene Samanthe, čeprav je bila v resnici njena stilistka, ki je skrbela za njeno garderobo in pričesko.

Cameron je pred samo dvema letoma sprožil plaz kritik, ker je podelil odlikovanje MBE (članstvo britanskega imperija) svojemu frizerju italijanskega rodu. To je bil Raffaele Claudio Carbosiero, znan kot Lino, ki že veliko let striže slavne in bogate. Cameron je očitno nadvse zadovoljen, ker mu je premaknil prečko z leve na desno (kot se za desničarja spodobi?) leta 2010, ko je prišel na oblast. Odlikovanje naj bi dobil za zasluge za »frizerstvo«.