Ker so se nasilni dogodki pripetili v naglem sosledju, storilcem pa je skupno migracijsko ozadje, ni presenetljivo, da se začnejo iskati vzporednice med krvavimi incidenti, kar še dodatno sproža strah in vznemirjenje zaradi bojazni, da je Nemčija priča novemu valu terorističnega nasilja. Kmalu po identificiranju storilcev je bilo razkrito, da neposrednih povezav med posameznimi dejanji ni.

Ni bil terorist

»Napaka je, če se začne vse takšne dogodke metati v isti koš,« opozarja psiholog Peter Umek. »Za morilski pohod najstnika iz Münchna je dokazano, da je bil podoben tako imenovanim šolskim pokolom, ki jih poznamo predvsem iz ZDA, dogajali pa so se tudi v Nemčiji, na Finskem in drugod.«

Javnost pa tudi nemška policija (resda zaradi napačnih izjav očividcev) so sprva domnevali, da je München doživel teroristični napad in da so na pohodu trije s puškami oboroženi storilci. Izkazalo se je, da moril samo eden. In da ni bil terorist. Zanje je namreč značilno, da zasledujejo neki politični ali ideološki cilj.

David Ali Sonboly, ki je v spletnih forumih uporabljal vzdevek Sovraštvo (Hass), se je nekoč zdravil v psihiatrični ustanovi. V psihiatrični oskrbi je bil tudi 27-letni Sirec, ki se je v nedeljo zvečer razstrelil na vhodu na prizorišče glasbenega festivala v Ansbachu. »Sirec je v preteklosti že dvakrat poskušal narediti samomor, ne vemo pa, ali je to storil zaradi svojih bolezenskih depresivnih nagnjenj ali ga je k dejanju spodbudila okoliščina, ker so mu v Nemčiji odklonili azil,« ugiba Umek. Brutalni nedeljski pokol 21-letnika, prosilca za azil iz Sirije, ki je v Reutlingenu umoril 45-letno Poljakinjo, z mačeto pa je zatem poškodoval še pet ljudi, na prvi pogled spominja na dejanje izpred tedna dni, ko je 17-letni Afganistanec na vlaku pri Würzburgu s sekiro napadel skupino turistov iz Hongkonga. Če se je ta mladenič očitno radikaliziral sam, pa 21-letni Mohamed, ki je bil v preteklosti že obravnavan zaradi nasilništva in zlorabe prepovedanih mamil, ni bil islamist. Njegov nedeljski morilski pohod je sprožila neuslišana ljubezen 45-letne sodelavke v turški restavraciji s hitro prehrano. Žensko je umoril z mačeto, med begom pa ga je zadel avtomobil in ga onesposobil.

Duševne težave beguncev

Seveda se upravičeno postavlja tudi vprašanje, zakaj so se nenadno namnožili in časovno zgostili ti krvavi delikti in ali je eden posredno ali neposredno spodbudil drugega ali tretjega. Dokazov, ki bi to potrdili, ni. »Potrjujejo pa ti dogodki to, da je nemški model priseljevanja padel na celi črti,« je prepričan Denis Čaleta, redni profesor na Inštitutu za korporativno varnostne študije. »Veliko beguncev ima psihične težave, številni trpijo za posttravmatskim stresnim sindromom. Kadar se ti v novem okolju znajdejo odrinjeni na rob družbe in se tam soočijo z ovirami in težavami, to pri njih sproži hude frustracije. Prepričan sem, da bomo v prihodnosti doživeli še več takšnih incidentov, predvsem v državah z največ sprejetimi begunci.«