Nemčija je v nedeljo zvečer doživela svoj prvi islamski teroristični napad, vsaj tako je prepričan bavarski notranji minister Joachim Herrmann. Policija je pri preiskavi sobe, kjer je bival 27-letni migrant Mohamed D. iz Sirije, ki se je razstrelil pred prizoriščem glasbenega festivala v Ansbachu, našla prenosnik in dva mobilna telefona z več sim-karticami, na napravah pa več videoposnetkov, ki kažejo na to, da je bombo sprožil s političnimi motivi.

Na enem od telefonov je policija našla izpovedni videoposnetek, v katerem samomorilski napadalec grozil Nemcem, ker pobijajo muslimane. Prvi prevodi dajejo slutiti, da je deloval v imenu Alaha, skliceval pa se je tudi na samooklicanega kalifa teroristične organizacije Islamska država Abu Bakra Al Bagdadija, je na včerajšnji novinarski konferenci pojasnil bavarski notranji minister Herrmann. Na njegovem prenosnem računalniku so našli več posnetkov nasilnih dejanj Islamske države.

Mohamed D. je v Nemčijo prišel pred približno dvema letoma. Za azilno zaščito je zaprosil avgusta leta 2014, a so ga zavrnili, saj so med postopkom ugotavljanja pravice do azila ugotovili, da je prošnjo za azil vložil že v Bolgariji in v Avstriji, v Bolgariji pa so mu pravico do azila tudi priznali. Zaradi psihičnih težav, zaradi katerih se je tudi zdravil, pa so mu dovolili ostati v Nemčiji.

Kot je pojasnil minister Herrmann, si je dvakrat že skušal vzeti življenje, obravnavali pa so ga tudi zaradi prekrškov, povezanih s prepovedanimi drogami in izsiljevanjem. Prebival je v hotelu, ki so ga preoblikovali v begunski nastanitveni center. Samomorilski napadalec je skušal vstopiti na prizorišče glasbenega festivala, a ga, ker ni imel vstopnice, nanj niso spustili. Bombo v nahrbtniku, kjer je imel tudi ostre kovinske delce, je sprožil kmalu potem, pred bližnjim lokalom. Eksplozija je ranila petnajst ljudi, Mohamed D. pa je umrl na kraju eksplozije.

Ni vse terorizem

Za Nemčijo je krvav konec tedna. Potem ko je pred dvema tednoma prosilec za azil iz Afganistana s sekiro napadel več potnikov na vlaku v bližini Wurzburga, je v petek v Nemčiji rojeni Iranec ustrelil devet ljudi v Münchnu, nato pa si sodil še sam, malo pred nedeljskim bombnim napadom pa je prosilec za azil iz Afganistana ubil nosečo žensko, s katero sta se poznala iz neke restavracije, in ranil nekaj mimoidočih. Da je šlo za teroristično dejanje v imenu Islamske države, za zdaj preiskovalci z veliko gotovostjo ugotavljajo zgolj za zadnji napad. Medtem je sicer Islamska država prek svoje agencije Amak sporočila, da je bil samomorilski napadalec njen vojak. To bodo morali preiskovalci še potrditi ali ovreči, saj za zdaj nič ne kaže, da bi samomorilski napadalec dobil konkretna navodila. Nemčija je bila kljub velikemu številu imigrantov doslej »varna«, ni prestajala grozot, kakršne so doživljali v Franciji, Belgiji, Turčiji... Mnoge je strah, da je tega zdaj konec.

Vlada miri strasti

Nemško javnost so dnevi groze pahnili v svojevrsten kaos razjasnjevanja ozadij in odgovarjanja na številna vprašanja, povezana z zagotavljanjem varnosti, pa tudi v zvezi z migracijsko politiko. Zaradi številnih komentarjev na družbenih omrežjih in izjav članov strank, ki so do migrantov negativno nastrojene, predvsem Alternative za Nemčijo (AFD), vladajoča koalicija gasi požar kazanja s prstom na migracijsko politiko Angele Merkel in na migrante na splošno. Aydan Özoğguz, predstavnica nemške vlade za migracije, begunce in integracijo, je danes opozarjala, da tragičnih dejanj posameznikov ni mogoče projicirati na vso migrantsko populacijo. Pred posploševanjem in populističnim obtoževanjem migrantov je svaril tudi notranji minister Thomas de Maiziere. Kakorkoli že, nemška kanclerka Angela Merkel bo morala, ko se bo vrnila z dopusta, odgovoriti na številna težka vprašanja.