Sprva so vsi mislili, da je 31-letni Mohamed Lahouij Bouhlel povsem sam pripravil napad s tovornjakom v Nici, v katerem je umrlo 84 ljudi, po 230 metrih divje vožnje po sprehajališču pa pod streli policistov tudi on. Zdaj je tožilec François Molins, ki zadevo preiskuje, javnost seznanil, da mu je pomagalo vsaj pet oseb, ki so že teden dni priprte.

Poznali so se dolgo časa

Trije so po rodu Tunizijci, dva pa Albanca, ki naj bi mu samo prinesla pištolo in morda edina od peterice nista vedela, kaj načrtuje. Med Tunizijci je 40-letni Mohamed Walid G., ki se je z morilcem iz Nice poznal 15 let in mu je na primer takoj po napadu v uredništvu Charlie Hebdo januarja 2015 poslal SMS-sporočilo: »Vesel sem, da so prišli Alahovi vojaki in opravili svoje delo.« V mobilnem telefonu Lahouija Bouhlela so odkrili več fotografij, na katerih je med 11. in 13. julijem 2016 skupaj z Mohamedom Walidom G. v tovornjaku, s katerim je 14. julija izvedel teroristični napad. Dan po napadu pa je ta prišel na sprehajališče in snemal prizorišče zločina.

V preiskavi je tudi 37-letni Chokri C., za katerega so preiskovalci odkrili, da je že 4. aprila na facebooku objavil sporočilo: »Napolni kamion, naloži 2000 ton železa, potem pa na gas, prijatelj moj, brez zavor, jaz pa bom gledal.« Torej so se teroristi že zelo zgodaj v letošnjem letu pripravljali na napad s tovornjakom, morda že lani, ko si je Lahouij Bouhlel ogledal ognjemet v Nici 14. julija, potem pa še 15. avgusta 2015. Očitno pa se Lahouij Bouhlel ni potrudil, da bi zaščitil svoje pajdaše. Bremenijo jih številne fotografije in SMS-sporočila, ki so jih našli v njegovem telefonu. Zdaj morajo preiskovalci ugotoviti, ali je imel še druge pomagače in ali so bili vsi skupaj povezani z Islamsko državo, ki je sicer prevzela odgovornost za napad.

Tudi 1257 kamer ni pomagalo

Zanimivo je, da so udarili prav v Nici, kjer se je predsednik tamkajšnje regije Christian Estrosi, ki je bil župan Nice osem let, do junija letos, ves čas hvalil, da je to najbolj zavarovano mesto in da je v njem največ mestnih policistov. Predvsem se je Estrosi, velik prijatelj in politični sodelavec Nicolasa Sarkozyja, rad ponašal s 1257 varnostnimi kamerami, kar je rekord med francoskimi mesti. Nekaj dni po prvem velikem terorističnem napadu v Parizu januarja 2015 je na seji mestnega sveta dejal: »Če bi bil Pariz opremljen tako kot mi, brata Kouachi ne bi prevozila niti treh križišč, ne da bi ju opazili!« Toda 14. julija ponoči je 19-tonski tovornjak, še preden je zapeljal na sprehajališče, prevozil več kilometrov na območju Nice, kjer je že 50 let prepovedan promet za tovorna vozila. Poleg tega si je terorist v dneh pred 14. julijem drznil dvakrat priti s tovornjakom na to območje, prepovedano za tovorna vozila, ne da bi ga kdor koli ustavil. Estrosi pa se je še aprila hvalil, da je v mreži Budni sosedje 500 »moralno neoporečnih« meščanov Nice izurjenih, da opazijo vsako sumljivo osebo.

Za preslabo varovanje Nice ob ognjemetu naj bi bila sicer kriva nacionalna policija, ki ni dovolj varovala sprehajališča. Notranjega ministra Bernarda Cazeneuva pa v zadnjih dneh desničarski Estrosi in levo usmerjeni dnevnik Libération obtožujeta, da je po napadu lagal, ko je trdil, da so nacionalni policisti varovali točko, od koder je ob obali prepovedan promet, ker se začne sprehajališče.