Čeprav je zunanji minister Karl Erjavec včeraj izrazil zadovoljstvo, da se bo arbitraža nadaljevala, in poudaril, da za lansko arbitražno afero ni soodgovoren, je premierju Miru Cerarju ponudil odstop.

»Predsednik vlade naj oceni, ali sem deležen zaupanja. Predvsem pa naj oceni, kakšna je moja vloga v tem postopku – zlasti glede na soglasno sprejeto delno razsodbo arbitražnega sodišča,« je dejal Karl Erjavec. Premier naj bi odločitev sprejel v naslednjih dneh.

Odgovorna poteza ali nepotrebna »poceni finta«

Odzivi na Erjavčevo potezo v koalicijskih vrstah so različni. V DeSUS jo prikazujejo kot »odgovorno in korektno ravnanje, saj je arbitražno sodišče vendarle ocenilo, da je Slovenija kršila arbitražni sporazum«. Pri tem dodajajo, da bi Erjavec, če bi sodniki ustavili arbitražo, takoj odstopil z ministrskega položaja.

V stranki upokojencev je mogoče slišati tudi, da se je njihov predsednik za ponudbo odstopa odločil sam in da se torej s premierjem Cerarjem o tem nista uskladila. Ne skrivajo pa, da je v ozadju te odločitve tudi politična računica.

To pa je eden glavnih očitkov Erjavcu v drugih dveh koalicijskih strankah. »Gre za nepotrebno potezo oziroma za 'bildanje' Karla Erjavca. Odločitev arbitražnega sodišča skuša prikazati kot svojo pomembno zmago in iz tega ustvariti politični kapital,« nam je dejal eden od sogovornikov. Drugi je bil še bolj oster. Prepričan je, da je Erjavčeva odločitev »poceni finta«. Zunanji minister bi moral ukrepati takoj po izbruhu arbitražne afere, vendar bi moral tedaj odstopiti, in ne le ponuditi odstopa.

Spomnil je tudi, kako je bil Erjavec ogorčen, ko so mu pri obravnavi interpelacije marca letos »mahali« z arbitražno afero. Zunanji minister je na omenjene očitke v koalicijskih vrstah včeraj odgovoril: umika iz vlade takoj po izbruhu arbitražne afere mu »ni dopuščala osebna odgovornost«, navedbe v interpelaciji pa so bile neresnične.

Previsoka cena Erjavčevega odhoda

V vseh treh koalicijskih strankah pa so prepričani, da Cerar ponujenega odstopa zunanjega ministra ne bo sprejel. Pa tudi, da se Erjavec tega dobro zaveda. Za obstanek prvaka DeSUS v Mladiki navajajo več razlogov. Prvi je, da zaradi odločitve arbitražnega sodišča, ki je za Slovenijo razmeroma ugodna, za njegov odhod niti ni razloga. »Cerar bi ga moral odstaviti takoj po izbruhu arbitražne afere, zdaj tega dejansko ne more storiti,« je dejal eden od naših sogovornikov. Ob tem pa priznal, da bi ga zaradi razmerja moči v koaliciji tudi pred letom dni premier težko postavil pred vladna vrata.

Prav moč, ki jo ima stranka DeSUS v sedanji koaliciji – brez nje namreč vlada nima 46 poslanskih glasov – je drugi razlog, zaradi katerega je vnaprej jasno, da bo Erjavec ostal minister. Včeraj je prvak stranke upokojencev sicer zagotovil, da tudi v primeru, če bo Cerar ponujeni odstop sprejel, to ne bo zamajalo vladne koalicije in sodelovanja DeSUS v vladi. Sam pa da bo imel dovolj dela tako v parlamentu kot v lastni stranki.

Vendar spomnimo, da je Erjavec tudi ob odhodu iz Pahorjeve vlade zagotavljal, da DeSUS ne bo zapustil koalicijskih vrst, a se je stranka upokojencev kmalu preselila v opozicijo. »Že ko je v vladi, povzroča težave, kaj vse bi počel, če bi se moral vrniti v parlament,« je dejal eden od naših včerajšnjih sogovornikov. In ponujeni Erjavčev odstop ocenil kot »objestno potezo v slogu kaj mi pa morete«.