Tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je kot predsednik vlade novembra 2009 s takratno hrvaško premierko Jadranko Kosor podpisal arbitražni sporazum, je zadovoljen z odločitvijo arbitražnega sodišča, da nadaljuje delo. To ga opogumlja v pričakovanju, da bo sodišče delo tudi končalo in dokončno določilo mejo med državama. Dokončna ureditev tega vprašanja bi po Pahorjevem prepričanju obema državama olajšala osredotočanje na izzive prihodnosti, ki so v sedanjih evropskih razmerah vse zahtevnejši.

Zunanji minister Karl Erjavec bo odločitev arbitražnega sodišča komentiral na jutrišnji tiskovni konferenci, ko bo znana tudi uradna razlaga.

Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jožef Horvat (NSi) je bil včeraj kratek: »Odločitev je v skladu s pričakovanji odbora in upamo na najboljše.«

Uradni Zagreb vztraja

Hrvaško ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je sporočilo, da je arbitražno sodišče s svojo odločitvijo o nadaljevanju postopka v sporu o slovensko-hrvaški meji zamudilo priložnost, da bi vrnilo zaupanje v neodvisnost in nepristranskost lastnega dela in mednarodnega arbitražnega sodišča sploh. Hrvaška diplomacija ponavlja, da je ravnanje Slovenije povzročilo nepopravljivo škodo arbitražnemu postopku.

»Naj spomnimo, da je Slovenija s svojimi dejanji bistveno kršila sporazum o arbitraži. Tako ni bilo več mogoče uresničiti ne predmeta ne namena sporazuma. Zaradi tega je na podlagi soglasne odločitve hrvaškega sabora iz julija 2015 in v skladu z določili mednarodnega prava Hrvaška tudi sprožila postopek za odstop od sporazuma o arbitraži ter ga je obenem nehala izvajati,« so zapisali v uradni izjavi. me