Odločitev o tem, ali se bo podružnična osnovna šola Senožeti v občini Dol pri Ljubljani preobrazila v vrtec ali pa bodo v njej še naprej znanje nabirali učenci do petega razreda, bo padla na referendumu. V civilni iniciativi, ki nasprotuje ukinitvi podružnične šole, so namreč v predpisanem roku zbrali dovolj podpisov za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma, s katerim želijo preklicati odlok, ki so ga pred dobrima dvema mesecema sprejeli občinski svetniki.

Občani na vse kriplje proti ukinitvi šole

V Dolu pri Ljubljani je zavrelo, ko je tamkajšnji župan Janez Tekavc predlagal, da bi akutno pomanjkanje prostora v občinskih vrtcih rešili s preoblikovanjem podružnične šole v vrtec, češ da drugih rešitev ni. Dejstvo je namreč, da v občini že nekaj let zapored brez strehe nad glavo ostane skoraj polovica malčkov. A člani civilne iniciative so ideji, da se postopoma ukine podružnično šolo, ki jo letos obiskuje 22 otrok, nasprotovali tudi s protesti pred občinsko stavbo in podpisovanjem peticije. Pri tem so se sklicevali tudi na dopis ministrstva za šolstvo. To je župana Tekavca pozvalo k spoštovanju pravilnika, ki med drugim določa, da se lahko podružnična šola ukine le, če ima manj kot 14 učencev. Poleg tega so na ministrstvu še opozorili, da bi morala občina najmanj leto dni pred zaprtjem šole s tem seznaniti krajane in ministrstvo, česar pa župan ni storil.

Čeprav so se proti zaprtju podružnične šole v Senožetih izrekli tudi v šolskem sindikatu in v društvu učiteljev podružničnih šol, so dolski občinski svetniki sprejeli »sporni« odlok, resda s kompromisno rešitvijo: od septembra dalje bi lahko učenci prvega in drugega razreda še naprej obiskovali šolo v Senožetih, medtem ko bi se morali učenci od tretjega do petega razreda voziti v preostali dve šoli v občini. A tudi ta rešitev ni zadovoljila nasprotnega tabora, kjer so začeli zbirati podpise za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma in bili pri tem tudi uspešni.

Na referendumu še dodatna vprašanja?

O datumu referenduma bodo občinski svetniki odločali na seji prihodnji teden. Že zdaj pa je jasno, da prej kot septembra občani ne bodo šli na volišča, saj referendume med 15. julijem in 31. avgustom zakonodaja prepoveduje. Bo pa župan Janez Tekavc svetnikom predlagal, da se na referendumu postavi tudi dodatno vprašanje, s katerim bi volilci odločali o vseh možnostih: ali naj se stavba šole v Senožetih v celoti nameni za vrtec, ali naj se v njej še naprej izvaja le šolski pouk, ali pa naj se stavbo le deloma preuredi v vrtec. »Stroški referenduma – približno 15.000 evrov – so namreč enaki, če je na listu eno vprašanje ali pa če jih je več. Smiselno je torej, da se o vsem odločimo skupaj in s tem enkrat za vselej rešimo dileme, ki se pojavljajo zadnjih nekaj desetletij,« je povedal Tekavc.

Županovemu predlogu v civilni iniciativi ne nasprotujejo, radi pa bi dodali še eno svoje »posvetovalno« vprašanje. »Če že vse sprašujemo občane, naj se jih vpraša še, ali so za gradnjo modularnega vrtca na območju podružnične šole. Parcela z vso potrebno infrastrukturo je zagotovljena, veljavno gradbeno dovoljenje pa bi bilo treba le razširiti. Z gradnjo vrtca bi rešili tudi težavo, zaradi katere je župan sploh predlagal ukinitev šole v Senožetih,« je povedala članica civilne iniciative Valentina Hvala.