Letošnji evropski nogometni šampionat spada med prelomne. S povečanjem števila reprezentanc s 16 na 24 bo tekmovanje dobilo povsem nove razsežnosti. Turnir se bo raztegnil na mesec dni, kolikor običajno traja svetovno prvenstvo. Tekme si bo na stadionih ogledalo 2,5 milijona gledalcev (pred štirimi leti v Ukrajini in na Poljskem jih je bilo 1,4 milijona), od tega bo nogometnih turistov iz tujine kar 1,5 milijona. Obiskovalci bodo zgolj na stadionih zapravili milijardo evrov. Čeprav so vstopnice stale od 25 do 895 evrov, kolikor je najdražja za finale, je bilo zanimanje za njih veliko večje od ponudbe. Tisti, ki jim ni uspelo priti do vstopnic, si bodo tekme lahko ogledali na velikih zaslonih v brezplačnih navijaških območjih v vseh devetih mestih, ki bodo gostila tekme. V njih naj bi si tekme kljub grožnjam s terorističnimi napadi ogledalo do osem milijonov ljudi, ki naj bi zapravili pol milijarde evrov.

Varnostni podvig

Sedem mesecev po terorističnem napadu v Parizu in tri mesece po napadu v Bruslju se bo evropsko prvenstvo v nogometu začelo pod strogimi varnostnimi ukrepi. Izredne razmere, ki varnostnim organom razširjajo možnost aretacij osumljencev in dajejo pristojnost prepovedi javnih zborovanj, so v Franciji od terorističnih napadov podaljšali že tretjič. Tako kot bo evforija nad uspehi nogometnih moštev preplavila francoske ulice, bo na njih z okrepljeno prisotnostjo tudi težko oboroženih varnostnih sil, oklepnih vozil za vsak primer in ostrostrelcev na strehah vidna še druga slika prvenstva – strah pred morebitnimi novimi terorističnimi napadi Islamske države. ZDA so pred dobrim tednom z zelo širokim opozorilom že posvarile svoje državljane pred potovanji v Evropo to poletje in kot morebitno možno tarčo teroristov navedle prav evropsko nogometno prvenstvo. Le nekaj dni pozneje je opozorilo svojim državljanom pred potovanji v Francijo izdala tudi Velika Britanija.

100.000 policistov in vojakov

»Pripravljeni smo, kolikor smo le lahko,« zagotavlja vodja francoske policije Michel Cadot. Po vsej državi bo za varnost obiskovalcev in tekem, ki bodo potekale na desetih prizoriščih, skrbelo kar 100.000 policistov in vojakov. Zgolj v Parizu in njegovi širši okolici bo nameščenih 10.000 policistov. 15 posebnih ekip za hitro ukrepanje (vsaka šteje po sto pripadnikov varnostnih sil) bo v pripravljenosti za hitro napotitev na kraj morebitne teroristične grožnje.

Zgolj na osrednjem pariškem stadionu, na katerem je prostora za 80.000 navijačev, bo med tekmami za varnost skrbelo od 950 do 1100 policistov in še 1300 varnostnikov zasebnih podjetij. Z dvema varnostnima obročema pred vsakim stadionom želijo zagotoviti, da se na prizorišča ne bi uspelo pretihotapiti morebitnim napadalcem. Ker bodo še pred vhodom na stadione že izvajali prve varnostne preglede, organizatorji obiskovalce pozivajo, naj se dovolj zgodaj odpravijo na tekme. Čakalne vrste bodo zaradi strogih pregledov verjetno dolge.

Dogajanje na stadionih bodo varnostni organi spremljali še z nadzornimi kamerami. Ves zračni prostor nad stadioni bo za čas prvenstva razglašen za območje prepovedi letenja, varnostni organi pa bodo pripravljeni tudi na možnost, da bi teroristi lahko za napad s kemičnim ali biološkim orožjem uporabili brezpilotne letalnike. Policija namreč razpolaga s tehnologijo, ki lahko prevzame nadzor nad tujim brezpilotnikom in ga prisili k pristanku. Ker bi tarča teroristov utegnili postati tudi športniki, bodo tudi za njihovo varnost odločneje poskrbeli. Vsaki ekipi bo dodeljenih 17 policistov in dva agenta iz posebne enote za protiteroristično delovanje.

Krizni načrti

Velik logistični in varnostni zalogaj bo za francoske oblasti sicer zagotavljanje varnosti v navijaških območjih. Največje bo navijaško območje pred Eifflovim stolpom, kjer bo prostora za 90.000 navijačev. Tudi vstop v ta območja bo potekal pod strogimi varnostmi pregledi.

Organizatorji so pripravili tudi krizne načrte v primeru dogodkov, ki bi ogrozili varnost tekmovanja. Če bi obstajale informacije, da je katera od tekem tarča neposrednega napada, bodo organizatorji in oblasti imeli več možnosti. Tekmo bodo lahko prestavili tudi na naslednji dan ali pa se odločili, da jo izvedejo brez občinstva pred praznimi tribunami. Ena izmed možnosti je, da bi tekmo odigrali celo v drugem mestu, kot je bilo načrtovano. Najbolj skrajni ukrep je, da bi tekmovanje prekinili in odpovedali.

Tržna vrednost igralskega kadra reprezentanc na EP

trasfermarkt.de

PODATKI

v milijonih evrov

10 stadionov evropskega prvenstva

Dnevnik

PODATKI

Pariz: Stade de France – 80.000 sedežev

Največji francoski stadion v pariškem predmestju Saint Denise je bil zgrajen za svetovno prvenstvo leta 1998. Takratna zgradnja je stala danes »skromnih« 290 milijonov evrov. Na petem največjem stadionu v Evropi bo kar sedem tekem, tudi otvoritvena in finalna. Je nacionalni stadion francoskih reprezentanc v nogometu in ragbiju, na njem pa so tudi koncerti največjih zvezd iz sveta glasbe.

 

Marseille: stadion Velodrom – 67.000 sedežev

Ima status kultnega stadiona, ki je dom desetkratnega francoskega prvaka Marseilla. Zgrajen je bil leta 1937, prenovljen za svetovno prvenstvo 1998, za letošnje prvenstvo pa so mu zmogljivost povečali za 7000 sedežev in namestili valovito streho. Vrednost investicije je bila 267 milijonov evrov.

Lyon: Parc Olympique Lyonnais – 59.000 sedežev

Nov stadion, ki so ga odprli januarja letos, je moderen objekt, katerega gradnja je stala kar 600 milijonov evrov. Energijo zagotavljajo s sončnimi celicami, z recikliranjem dežja pa so zmanjšali izpust ogljika.

 

Lille: stadion Pierra Mauroyja – 50.000 gledalcev

Tudi stadion v Lillu, ki so ga leta 2012 zgradili za 324 milijonov evrov, je moderen objekt. Zaradi premične strehe je večfunkcionalen, zato so njem tudi tekmovanja v dvoranskih športih. Lani je gostil zaključne boje evropskega prvenstva v košarki.

 

Pariz: Park princev – 48.000 gledalcev

Stadion, ki je bil zgrajen leta 1972 za potrebe nogometa in ragbija, je dom najboljšega francoskega kluba v zadnjih letih PSG. Leta 1984 je gostil finale evropskega prvenstva, na katerem je blestel Michel Platini. Obnova za potreba EP 2016 je stala 75 milijonov evrov.

 

Bordeaux: mestni stadion – 42.000 gledalcev

Tudi stadion v Bordeauxu je nov, v javno-zasebnem partnerstvu so ga zgradili za 184 milijonov evrov. Posebnost je lebdeča streha na 900 drogovih. Oblika ponazarja lokalno posebnost – iglaste gozdove.

Saint Etienne: stadion Geoffroyja Guicharda – 42.000 gledalcev

Zgrajen je bil že leta 1931, nato pa doživel številne prenove, zlasti takrat, ko je Francija gostila velika tekmovanja v nogometu. Lanska prenova je stala 75 milijonov evrov. Zaradi vročekrvnih navijačev in glasne podpore je znan kot zeleni pekel za gostujoča moštva.

Lens: Bollaert-Delelisov stadion – 38.000 gledalcev

Stadion ima že več kot 80-letno zgodovino. Po obnovi, ki je stala 70 milijonov evrov, lahko sprejme 38.000 gledalcev, torej skoraj

vse prebivalce mesta. Ko je bil večji, je sprejel 50.000 gledalcev.

Nica: Allianz Riviera – 36.000 gledalcev

Posebnost stadiona, katerega gradnja je stala 245 milijonov evrov, je ekološka naravnanost. S 4000 sončnimi celicami in geotermalnim ogrevanjem proizvede trikrat več energije, kot je potrebuje.

Toulouse: mestni stadion – 33.000 gledalcev

Stadion je bil zgrajen že za svetovno prvenstvo leta 1938 in je mini kopija starega Wembleyja. Najmanjši stadion med vsemi desetimi je doživel le manjšo obnovo, zato so bili stroški zgolj 35 milijonov evrov. Delegat Uefe na štirih tekmah na tem stadionu bo Slovenec Aleš Zavrl, generalni sekretar Nogometne zveze Slovenije.