Sindikatu CGT, ki vodi proteste proti novemu zakonu o delu, je uspelo razširiti stavke na vseh osem francoskih rafinerij in na pristanišče Le Havre, skozi katerega gre skoraj polovica uvoza nafte. Tako bi se lahko preskrba z bencinom še poslabšala, potem ko ga že nekaj dni primanjkuje zlasti na severozahodu Francije. Vozniki cele noči čakajo pred bencinskimi črpalkami v kilometrskih kolonah.

Okoli dvesto policistov je včeraj ob 4. uri zjutraj z uporabo solzivca in vodnih topov prebilo cestno blokado rafinerije pri Marseillu, na obeh straneh so bili ranjeni. Premier Manuel Valls je akcijo iz Izraela, kjer je na obisku, pospremil z izjavo: »CGT bo od vlade dobila odločen odgovor.« Vlada še naprej zavrača umik zakona in je za soočenje s CGT, ki je po policijski akciji pri Marseillu stavke razširil s petih na vseh osem francoskih rafinerij.

Poziv železničarjem

Vlada nima več opravka z množičnimi demonstracijami kot še konec marca, ko se jih je udeležilo morda celo milijon protestnikov. Prejšnji teden je vodja CGT Philippe Martinez z zavezniki po vsej Franciji zbral skupaj 200.000 ljudi in spoznal je, da z demonstracijami ne bo prišel daleč. Tako zdaj stavi na blokado transporta, kjer je vlada najbolj občutljiva – uporabil je še en adut, ko je pozval železničarje, naj ohromijo železniški promet. Obenem socialistično vlado obtožuje, da je takšna kot bivša desničarske vlade Nicolasa Sarkozyja. Menda poskuša Martinez povečati vpliv CGT, potem ko ga v zadnjih letih po številu članov dohiteva zmernejši sindikat CFDT, ki pa podpira zakon o delu.

Premier Valls in predsednik Francois Hollande (ki pravi, da blokade organizira manjšina) upata, da bo CGT zaradi cestnih blokad in pomanjkanja bencina vse bolj nepriljubljen. Po zadnji anketi zakonu o delu nasprotuje 74 odstotkov Francozov, 58 odstotkov pa jih je proti blokadi prometa. Predvsem poskuša sedanje vladne težave izkoristiti množica pretendentov za desničarskega predsedniškega kandidata, ki vlado obtožujejo, da ni sposobna onemogočiti cestnih blokad in stavk. Sarkozy na primer postavlja za zgled sebe, ker je kot predsednik leta 2010 ob pokojninski reformi z grožnjo petletnega zapora ustavil podobne stavke v rafinerijah.

Pomembna vloga nogometa

Na desnici se tudi radi pretvarjajo, da ne razumejo, za kaj gre pri tem konfliktu, saj naj bi vlada skoraj povsem popustila zahtevam protestnikov. Protestniki na čelu s CGT pa trdijo, da je kljub popravkom zakon, ki omogoča lažje odpuščanje, še vedno neoliberalen po okusu delodajalcev in desnice.

Cestne blokade in pomanjkanje bencina bi lahko pokvarili evropsko nogometno prvenstvo, ki se bo začelo 10. junija. Prav Hollande hoče s številnimi tujimi navijači, s katerimi naj bi si po terorističnih napadih francoski turizem opomogel, pokazati, da gre Franciji bolje. Morda pa bo francoska nogometna reprezentanca odločala o usodi novega zakona o delu, če bo s svojo dobro igro lahko odvrnila množice od demonstracij, stavk in cestnih blokad.