Državljani Slovenije so konec lanskega leta že drugič dosegli referendum o družinskem zakoniku in na njem ponovno zavrnili izenačitev pravic istospolno usmerjenih parov s pravicami heterospolnih. Proti je glasovalo 63,5 odstotka volilnih udeležencev referenduma. Mladina je tolerantnejša. Po anketi, ki so jo prek spletnega omrežja facebook opravile dijakinje Gimnazije Litija, trije od štirih mladih (76 odstotkov) sprejemajo geje in lezbijke. Več kot polovica (59 odstotkov) bi jim omogočila tudi posvojitve otrok.

Istospolnost je seksualno nagnjenje do ljudi istega spola in je, kot kažejo zgodovinska pričevanja in viri, v naravi prisotna že od nekdaj. V antiki je bila nekaj vsakdanjega, s širjenjem hebrejske kulture in krščanstva pa se je odnos do homoseksualnosti občutno spremenil. Geji, ki so bili v antiki sprejeti, so bili kasneje preganjani, istospolno usmerjene ženske pa so bile označene za vlačuge.

Stvar narave, izbira ali psihična bolezen

Še pred nekaj desetletji je homoseksualnost veljala za tabu, dandanes pa se o problemu zaničevalnega odnosa do njih vedno več govori. Pri tem po naši raziskavi toleranca do istospolno usmerjenih s starostjo narašča.

Toda da je homoseksualnost psihična bolezen, še vedno verjame kar vsak deseti anketiranec. Vzpodbudno pa je dejstvo, da večina vprašanih (64 odstotkov) homoseksualnost razume kot stvar narave. Takšno prepričanje je bolj prisotno med študenti in gimnazijci kot pa med dijaki poklicnih šol. To prepričanje deli tudi več kot polovica vernikov, čeprav se je tako v predreferendumskih debatah kot v naši anketi izkazalo, da so verniki manj naklonjeni ljubezni med homoseksualci. 27 odstotkov vernikov sicer ocenjuje, da je spolna orientacija stvar izbire.

Gre za otroke ali homofobijo?

Pričakovano so verniki tudi za približno tretjino manj naklonjeni posvojitvam otrok v istospolne skupnosti kot ateisti, za enak odstotek pa je ta podpora višja med ženskami v primerjavi z moškimi, ki so sodelovali v anketi. Ne glede na spol in veroizpoved tako homoseksualnost kot posvojitve otrok v istospolne skupnosti bolje sprejemajo osebe, ki so doživele razkritje geja ali lezbijke med svojimi bližnjimi.

Po oceni večjega dela anketirancev razkritje istospolno nagnjene bližnje osebe ne bi spremenilo njihovega odnosa do te osebe. Le peščica gimnazijcev bi se vedla bolj zadržano ali v celoti prekinila stike z njo, medtem ko bi to storila skoraj polovica dijakov poklicnih šol. Rezultati kažejo, da ženske lažje sprejemajo homoseksualnost kot moški. Pogled na homoseksualce vzbuja nelagodne občutke trikrat več moškim kot ženskam. Slednje bi zapeljevanje osebe istega spola v večini prijazno zavrnile, medtem ko moški ne bi bili vedno tako vljudni.

Geji in lezbijke v našem okolju

Zanimivo je, da je delež moških, ki so se v anketi opredelili kot homoseksualci, višji (3,3 odstotka) kot pri ženskah (2,3 odstotka). Za biseksualne se je opredelila dobra desetina (11,1 odstotka) žensk in le 1,1 odstotka moških. Torej se je prepričanje, da vsakega desetega posameznika zanima isti spol, izkazalo za pravilno.